Surowce i paliwa

Akcjonariusze PGE górą

Sąd Okręgowy w Łodzi przyznał odsetki za opóźnienie w wypłacie dywidendy od PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna dla prawie 1,7 tys. osób.

Są to akcjonariusze dawnej grupy BOT oraz Zespołu Elektrowni Dolna Odra. Według wyliczeń zrzeszenia Wspólna Reprezentacja łączna kwota roszczeń sięga 8,5 mln zł.

Chodzi o dywidendę za 2009 r., której wypłatę dla akcjonariuszy mniejszościowych sądownie wywalczyła WR. Jednak akcjonariusze otrzymali wypłatę za ten okres z dużym opóźnieniem, np. w Elektrowni Bełchatów przekroczyło ono 470 dni od pierwotnego terminu wypłaty. Sprawą ponownie zajęła się WR, która skierowała sprawę do sądu. Wyrok w tej sprawie zapadł 12 marca. – Wyrok nie jest prawomocny, ale liczymy, że po apelacji PGE GiEK zostanie utrzymany i ludzie dostaną należne im odsetki – komentuje Artur Wnuk ze Wspólnej Reprezentacji. – Dywidendę dzięki naszym działaniom otrzymali wszyscy akcjonariusze, jednak odsetki uzyskają już tylko osoby, które złożyły pozwy sądowe indywidualnie lub w ramach WR, gdyż sprawy pozostałych przedawniły się – zastrzega Wnuk.

PGE nie skomentowała sprawy. WR to inicjatywa zrzeszająca osoby pokrzywdzone w procesie konsolidacji sektora elektroenergetycznego w latach 2009–2010. Obecnie pozwy złożone przez nią przeciwko Skarbowi Państwa opiewają na kwotę blisko 450 mln zł.


Wideo komentarz