Producent urządzeń pomiarowych po trzech kwartałach zwiększył przychody o 7 proc., do niemal 65 mln zł, w porównaniu z takim samym okresem 2016 r. Jednak w tym samym czasie zysk netto grupy stopniał o 66 proc., do 2,7 mln zł.

Sonel wciąż ogromne nadzieje wiąże ze sprzedażą eksportową. Jednak sprzedaż w Indiach okazała się niższa niż w roku ubiegłym, co przełożyło się na stratę z działalności lokalnej firmy handlowej. Sytuacja ma się jednak poprawić. Zarząd giełdowej spółki liczy na istotne przychody ze sprzedaży Sonel India w IV kwartale, wynikające z aktywnego uczestnictwa w przetargach organizowanych w tamtym rejonie świata.

Progu rentowności nie przekroczyła jeszcze spółka zależna w USA. W tym roku rozpoczęła już sprzedaż, ale na razie realizuje głównie przychody z doradztwa i wsparcia technicznego. Znacząca sprzedaż mierników ma nastąpić dopiero w 2018 r. – Nowo powstała firma musi zapewnić sobie miejsce na rynku amerykańskim. Równoległy rozwój usług doradczych powinien zapewnić stabilność i umożliwiać wypracowywanie nadwyżek finansowych. W IV kwartale firma amerykańska powinna dokonać pierwszych regularnych sprzedaży mierników z oferty spółki – informuje zarząd Sonelu.

Działalność amerykańskiej firmy realizowana jest w oparciu o kapitał zakładowy, pożyczki od Sonelu oraz z bieżących przychodów.

Nadal nie udało się natomiast poprawić sytuacji zależnego Foxytechu, który pierwotnie miał się specjalizować w produkcji tzw. inteligentnych liczników energii elektrycznej. Dotąd jednak nie pozyskał kontraktów w tej branży. Spółka walczy o przetrwanie, dostarczając na krajowy rynek produkty z zakresu smart home (sterowanie urządzeniami domowymi) i urządzenia do pomiarów jakości środowiska. Na razie jednak notuje straty.