- Bardzo słaby sezon wyników polskich spółek przemysłowych w II kwartale br. przełożył się na pogłębienie spadków cen akcji. Jak dotychczas żadna ze znajdujących się w naszym opracowaniu spółek nie zaskoczyła pozytywnie na wynikach, a 36 proc. firm zaraportowało wyniki gorsze od oczekiwań. Słabe rezultaty powodują, że ceny akcji polskich spółek przemysłowych zachowują się wyraźnie słabiej od indeksów MSCI Industrials dla Europy i Świata - wskazują analitycy DM mBanku. Zwracają uwagę, że głównym problemem wielu firm są rosnące koszty, które rosną szybciej niż przychody. - Naszym zdaniem mała poprawa wyników w II kwartale (dotychczas jedynie 27 proc. spółek poprawiło rok do roku rezultaty), to efekt rosnących kosztów pracy i surowców, oraz negatywnego wpływu umacniającej się złotówki do walut obcych. Zauważamy również, że rynek zaczyna się oswajać z dynamicznym wzrostem kosztów pracy także w 2018 roku - dodają.

Analitycy w bieżącym sezonie wyników ryzyko przeceny widzą jeszcze w przypadku Mangata (ryzyko rewizji ambitnej prognozy zarządu przez słabsze od oczekiwań wyniki Kuźni Polskiej, która posiada duży udział eksportu oraz ekspozycje na mało elastycznych cenowo producentów automotive).

Jednocześnie zwracają uwagę na kilka atrakcyjnie wycenianych spółek. Zaliczają do nich: Ergis (spółka notowana z około 24-34 proc. dyskontem do innych polskich spółek przemysłowych), Famur (wzrost cen węgla i surowców pozytywnie przekładać się będzie na inwestycje w sektorze wydobywczym), Kernel (wzrost areału powinien przełożyć się na pozytywną dynamikę wyników w kolejnym sezonie), Pfleiderer Group (wzrost portfela zamówień oraz podwyżki cen produktów pozwalają z optymizmem patrzeć na II połowę roku; program motywacyjny zarządu wspierać będzie notowania firmy w nadchodzących latach) oraz Stelmet (spadek wyników powinien wyhamować w III kwartale br.; mocne umocnienie GBP do PLN w ostatnim miesiącu, sztormowa pogoda w Wielkiej Brytanii na jesieni 2017 roku).

Według brokera najmniej atrakcyjne pod względem wskaźników wyceny są Boryszew (spółka z 5-19 proc. premią na wskaźniku EV/EBITDA do spółek porównywalnych), Forte (cena akcji z 7-65 proc. premią do grupy porównawczej; na koniec roku zadłużenie netto do EBITDA wzrośnie do poziomu 3x) oraz Vistal (ryzyko znaczącego zmniejszenia skali prowadzonej działalności w kolejnych latach po odcięciu finansowania przez banki, ryzyko utraty płynności).