Przemysł

Aplisens: Poza Polską widać poprawę koniunktury

– Koniunktura w branży aparatury pomiarowej jest lepsza niż w roku ubiegłym, pomijając rynek polski, gdzie mamy do czynienia ze spadkiem inwestycji – zaznacza Adam Żurawski, prezes Aplisensu.

Adam Żurawski, prezes Aplisensu

Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

Producent urządzeń pomiarowych na rodzimym rynku zanotował w I kwartale 17-proc. spadek przychodów, do 6,5 mln zł, w porównaniu z tym samym okresem 2016 r. – Zakładamy, że na koniec roku ten spadek będzie mniejszy i sięgnie 6 proc. W dalszej perspektywie liczymy na napływ środków unijnych, które rozruszają inwestycje w ochronie środowiska, a także na zapowiadany wzrost nakładów w górnictwie węgla kamiennego – podkreśla prezes.

Foto: GG Parkiet

Jeszcze większy spadek przychodów w I kwartale Aplisens zanotował na swoim najważniejszym rynku, obejmującym m.in. Rosję, Ukrainę, Białoruś i Kazachstan. Tutaj obroty skurczyły się o 21 proc., sięgając 7 mln zł, co wynika w głównej mierze z wysokiej bazy w I kwartale 2016 r. – Nasze wyniki na tym rynku nie są złe. Strategia zakłada, że w całym roku zwiększymy tam przychody o 3 proc., i to jest realne – przekonuje Żurawski. W najbliższym miesiącu Aplisens uruchomi spółkę handlową w Kazachstanie, co ma dodatkowo wzmocnić sprzedaż na rynkach wschodnich.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów e-prenumeratę 'Parkietu'
i odbierz 20% ZNIŻKI na dowolny pakiet!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz