Przemysł

Wyniki Forte zatrzęsły kursem

Wstępne wyniki kwartalne meblarskiej grupy okazały się dużym rozczarowaniem dla inwestorów.
W rezultacie przed południem czwartkowej kurs spółki spadał nawet o ponad 10 proc., a zniżce towarzyszyły spore obroty.
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Według szacunkowych danych zysk operacyjny Forte w IV kwartale 2017 r. wyniósł 19 mln zł, co oznacza spadek aż o ponad 50 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. Wynik ten był wyraźnie poniżej oczekiwań rynku i prognoz analityków. W skali całego 2017 roku spółka wypracowała 99  mln zł, o 30 proc. mniej niż w 2016 roku.

Skonsolidowane przychodów ze sprzedaży spółki sięgnęły 291 mln zł wobec 305 mln przed rokiem.  W skali całego 2017 roku, szacunkowa wartość obrotów grupy wyniosła 1,1 mld zł i były zbliżone do poziomu sprzed roku. - Spółka kolejny raz pokazuje bardzo słaby wynik. Zaskoczeniem jest przede wszystkim spadek sprzedaży. W III kwartale 2017 r.  wzrosty już były prawie dwucyfrowe. Główne koszty spółki (pracy, płyt wiórowych) rosły w dwucyfrowym tempie. Przeszkadzał EUR/PLN , choć efekt ten został w dużej mierze zneutralizowany rozliczeniem opcji walutowych (spółka prowadzi rachunkowość zabezpieczeń) - skomentowali analitycy DM BDM. - Sprzedaż w IV kwartale jest zdecydowanie poniżej koniunktury rynkowej i odmienna od klasycznej sezonowości biznesu. Z reguły okres ten sezonowo jest najlepszy w roku pod względem sprzedaży. Ostatni raz kiedy sprzedaż w IV kwartale nie była najlepsza w roku to kryzysowy 2009 rok. Ponadto spółka zaprezentowała sprzedaż 13 pkt proc. poniżej rynku (produkcji sprzedanej mebli). Jest to najsłabszy wynik od II kwartału 2011 r. .Z reguły dynamika sprzedaży Forte kształtowała się średnio 6-7 pkt proc. powyżej rynku – zauważają analitycy.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły