Profesjonalny inwestor

Poziomy wsparcia i oporu. Jak je wyznaczać w prosty sposób?

Identyfikacja technicznych barier na wykresie pomaga zarówno w ocenie bieżącej sytuacji, jak i w doborze parametrów transakcji. Warto więc wiedzieć, gdzie popyt lub podaż mogą nas zaskoczyć.
Foto: Adobestock

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym w ogóle są tytułowe poziomy, bowiem często można się spotkać, nawet w fachowych mediach, z myleniem tych pojęć. Wsparcie to miejsce na wykresie, gdzie popyt jest na tyle silny, by przez dłuższy czas odpierać ataki podaży. W praktyce jest to więc poziom lub wąski obszar cenowy, na którym zatrzymują się fale spadkowe. Poziomy te zazwyczaj inicjują mniejsze lub większe odbicie notowań w górę. Dla ułatwienia warto pamiętać, że szukamy ich poniżej aktualnego kursu. Opór natomiast to miejsce, gdzie podaż jest stroną dominującą i potrafi przez dłuższy czas odpierać ataki popytu. W praktyce jest to więc analogicznie – poziom lub wąski obszar cenowy, na którym zatrzymują się fale wzrostowe, często inicjując mniejsze lub większe odbicie w dół. W analizie technicznej obowiązuje też zasada, że przebity opór lub wsparcie stają się odpowiednio wsparciem i oporem, a więc następuje swoista zamiana ról. – Wagę poziomu wsparcia i oporu można mierzyć za pomocą dwóch czynników: wolumenu obrotu, który towarzyszył tworzeniu się danego ekstremum, oraz czasu, który upłynął od powstania owego ekstremum. Im większy wolumen oraz krótszy czas, tym poziom wsparcia/oporu jest silniejszy – pisze prof. Krzysztof Borowski w książce „Metody inwestowania na rynkach finansowych". W poszukiwaniu technicznych barier warto więc zerkać zarówno na oś X wykresu, jak i na wielkość słupków wolumenowych.

Dwa podejścia

W ogólnym ujęciu metody wyznaczania wsparć i oporów można podzielić na dwa typy. Pierwszy bazuje wyłącznie na analizie samych cen i ich położenia względem siebie. Będzie to więc coś w guście fanów price action. Drugi natomiast opiera się na wskaźnikach AT, a więc wynika z modyfikacji cen przy użyciu różnych wzorów matematycznych. To podejście będzie pasować bardziej tym, którzy lubią ogarniać rynkowy chaos za pomocą rozmaitych indykatorów.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów e-prenumeratę 'Parkietu'
i odbierz 20% ZNIŻKI na dowolny pakiet!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz