Profesjonalny inwestor

Technika equivolume, czyli jak w prosty sposób analizować wolumen

Słupki pod wykresem pokazujące liczbę akcji, które zmieniły właściciela, mogą stanowić świetny sygnalizator punktów zwrotnych lub potwierdzenia ważnych ruchów kursu. Jak właściwie interpretować owe słupki?
Foto: Adobestock

Każda aplikacja do analizy technicznej dostarcza użytkownikowi dwóch podstawowych informacji: o cenach i wolumenie. Ten ostatni to po prostu liczba akcji, które w danym okresie zmieniły właściciela. Przykładowo, jeśli w danym dniu wolumen wyniósł 1000 akcji, oznacza to, że w sumie od sprzedających do kupujących przeszło 1000 walorów danej spółki. Wielu analityków technicznych uważa, że bez wolumenu nie da się właściwie interpretować zmian kursów. Dlatego dziś opisujemy technikę equivolume, która w prosty sposób łączy zmianę cen z wolumenem, dając klarowne sygnały techniczne.

Wolumen sygnalizatorem

Zacznijmy od podstaw. Wolumen można traktować jak miernik intensywności zmian cen. Oczekuje się, że jego wzrost będzie potwierdzać trend dominujący. Dlatego też w trendzie wzrostowym wolumen powinien rosnąć, a podczas korekt spadkowych spadać. Analogicznie w przypadku trendu spadkowego – powinien rosnąć wraz ze zniżkującymi cenami i maleć podczas korekt wzrostowych. Gdy relacje zaczynają się odwracać, otrzymujemy wstępny sygnał, że dominujący trend może zmienić kierunek. Przykładowo – jeśli w trendzie wzrostowym wolumen zaczyna maleć mimo wybijania nowych maksimów cenowych, to można się spodziewać, że zbliża się przesilenie. Podobnie jest w przypadku, gdy mimo nowych dołków cenowych wolumen zanika.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu za jedyne 69zł na miesiąc.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz