Portfel techniczny

Technicy pokonali rynek w grudniu i typują spółki na styczeń

Rywalizacja całoroczna z rynkiem wypadła na korzyść typujących analityków. Najlepszy uzyskał ponad 50-proc. stopę zwrotu. Co ważne – nikt nie zakończył 2017 r. pod kreską.
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Ostatni miesiąc 2017 r. okazał się bardzo dobry dla technicznego portfela „Parkietu". Analitycy typujący do niego spółki uzyskali stopę zwrotu 5,8 proc., podczas gdy WIG stracił 0,5 proc. Udało się wygrać nie tylko rywalizację miesięczną, ale także całoroczną. Jeszcze na koniec listopada różnica w skumulowanej stopie zwrotu wynosiła 6 pkt proc. na korzyść indeksu szerokiego rynku, a dzięki grudniowemu zwycięstwu portfel okazał się ostatecznie o 1,5 pkt proc. lepszy. Mała różnica, ale cieszy. Rok temu portfel przegrał rywalizację, ustępując rynkowi aż o 12 pkt proc.

 

Dobre wyniki i trafność

Grudniowy triumf to zasługa wysokich stóp zwrotu i trafności. Z jedenastu typujących ekspertów sześciu uzyskało dodatnie wyniki o średniej wielkości aż 13,7 proc. Najlepszym typem okazał się ten najbardziej ryzykowny, czyli InData, która pod koniec listopada była jeszcze spółką groszową. Wskazał ją Sobiesław Kozłowski, analityk Raiffeisen Brokers, uzyskując najlepszy wynik w całym roku, czyli 35 proc. Ponad 10-proc. wyniki uzyskali także Maciej Morawski z TMS Brokers oraz Paweł Danielewicz z DM BZ WBK. Spółki, które przyniosły straty, okazały się mało inwazyjne dla portfela. Średnia strata na ich akcjach to tylko 3,6 proc.

 

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Już teraz zamów teraz e-prenumeratę na 2018 rok!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz