Prezes Ciechu: Ruszyły rozmowy o zagranicznych sojuszach

W ciągu kilku tygodni poinformujemy o efektach analiz potencjalnych dezinwestycji – mówi Gościem Barbary Oksińskiej w Parkiet TV był Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu w programie Barbary Oksińskiej w Parkiet TV.

Publikacja: 24.05.2021 17:00

Prezes Ciechu: Ruszyły rozmowy o zagranicznych sojuszach

Foto: parkiet.com

W 2040 r. Ciech chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Od czego zacznie?

Proces dekarbonizacji trwa w grupie już od 2019 r. Teraz ogłosiliśmy strategię, która pokazuje planowane działania w tym obszarze. To w pierwszej kolejności budowa małego boku gazowego i częściowe odejście od węgla w zakładzie w Inowrocławiu. Ta inwestycja już jest powoli realizowana. Podpisaliśmy też listy intencyjne z partnerami, którzy do 2026 r. wybudują zakłady termicznej obróbki odpadów. Na tym się koncentrujemy. W dalszej kolejności, by osiągnąć neutralność klimatyczną, rozważamy inwestycje w technologie, które dzisiaj nie są jeszcze w pełni skomercjalizowane lub nie mają zastosowania na szeroką skalę. Chodzi tutaj o zielony wodór, małe reaktory atomowe i efektywne magazyny energii.

Na pierwszy ogień pójdzie więc obszar energetyki, który dziś jest oparty na węglu. A czy możliwe jest zmniejszenie emisji w samych procesach produkcyjnych?

Cały czas aktywnie działamy w tym kierunku. Nasze emisje w 2020 r. spadły o 9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Będziemy chcieli zmniejszyć udział węgla i wyeliminować go z procesu technologicznego do 2033 r. Robimy też mniejsze projekty, takie jak zatężanie i wyłapywanie CO2 na naszej instalacji w Inowrocławiu, co pozwala nam zmniejszyć emisje o około 5 tys. ton rocznie. Koncentrujemy się na tym, bo produkcja chemiczna, w tym produkcja sody czy soli, musi być efektywna kosztowo, a koszty emisji CO2 odgrywają tu kluczową rolę.

Wspomniał pan o wykorzystaniu zielonego wodoru albo małych reaktorów jądrowych. Czy spółka już rozeznaje rynek w tych obszarach?

W naszym DNA nie ma czekania, więc już teraz podejmujemy aktywne działania, rozmawiamy z potencjalnymi partnerami. Pamiętajmy jednak, że to element strategii długoterminowej, a te technologie nie mają jeszcze zastosowania na dużą skalę. Mimo to już rozmawiamy z firmami, które nad tymi technologiami pracują. Chcemy być gotowi na moment, gdy nowe rozwiązania będą mogły być wdrażane w naszym biznesie.

Czy możliwe jest zawiązanie partnerstwa z zagranicznym dostawcą technologii, jak zrobił Synthos, który w sprawie reaktorów współpracuje z amerykańskim GE Hitachi?

Tak, jest to możliwe. Jesteśmy na etapie podpisywania umów o zachowaniu poufności i takie partnerstwa będziemy tworzyć.

Też z Amerykanami?

To firmy z kilku krajów – z USA, ale też z Europy. Na tym etapie nie chciałbym wielu szczegółów ujawniać. To bardzo wczesna faza rozmów.

Czy spółka wie już, ile kosztować będzie zielona transformacja?

Na razie jesteśmy na etapie szacunków. Myślę, że realizacja tej strategii, którą ogłosiliśmy, kosztować będzie około 400 mln zł do 2026 r. To nie uwzględnia dużego bloku gazowego, którego budowę rozważamy w Inowrocławiu. Jest wiele sposobów finansowania inwestycji. Tak jak w przypadku instalacji termicznego przetwarzania odpadów to nasi partnerzy poniosą nakłady inwestycyjne, natomiast my będziemy odbierać parę technologiczną. Podobny model możemy wdrożyć przy innych projektach, gdzie dostawca technologii poniesie główne wydatki, a Ciech będzie odbiorcą pary i energii elektrycznej. Na pewno chcemy wdrożyć takie rozwiązania, które będą najbardziej efektywne z punktu widzenia finansowego i zapewnią naszym akcjonariuszom najwyższe stopy zwrotu.

W Niemczech rozpoczął się wstępny rozruch nowej warzelni soli za ponad 600 mln zł. Kiedy fabryka ruszy pełną parą?

Na razie jesteśmy na etapie wstępnego rozruchu. Przez weekend udało nam się wyprodukować pierwsze tabletki solne. Tak więc III–IV kwartał to ten moment, kiedy będziemy dochodzić do pełnych parametrów produkcyjnych. Pamiętajmy też, że rynek, na którym będziemy plasować produkty, ucierpiał przez pandemię koronawirusa.

Będzie problem ze sprzedażą produktów z nowej fabryki?

Z potencjalnymi odbiorcami zaczęliśmy rozmawiać jeszcze przed wbiciem łopaty w ziemię. Cześć kontraktów mamy już zabezpieczonych. Pamiętajmy też, że my produkty solne sprzedawaliśmy już na rynki Europy Zachodniej z naszej fabryki w Janikowie. Niemniej głównym odbiorcą tabletek solnych jest branża horeca (hotele, restauracje, catering – red.), która najmocniej ucierpiała w wyniku zamrażania gospodarek i ograniczenia ruchu turystycznego.

Czyli efekt finansowy tej inwestycji może być przesunięty w czasie?

Delikatnie tak, ale tak wybieraliśmy moment uruchomienia fabryki, by jak najbardziej precyzyjnie wstrzelić się w moment znoszenia restrykcji związanych z pandemią.

Ciech sprzedał niedawno biznes żywic. Czy rozstrzygnęły się już kwestie potencjalnych dalszych dezinwestycji w grupie?

Realizujemy konsekwentnie naszą strategię, która daje nam dużą elastyczność co do zarządzania naszymi biznesami. Analizujemy opcje strategiczne dla spółek spoza głównej działalności. W tym roku sfinalizowaliśmy sprzedaż biznesu związanego z produkcją żywic. Nadal analizujemy pozostałe obszary i myślę, że w ciągu kilku tygodni będziemy mogli o efektach poinformować rynek.

Uprawnienia do emisji CO2 biją kolejne rekordy. Jak duży to problem dla Ciechu?

Skala problemu jest zapewne podobna do większości firm energochłonnych. Stosujemy tu politykę zabezpieczeń, niemniej jednak wzrost cen na pewno będzie nas bolał. Pamiętajmy, że konkurujemy na rynku również z podmiotami, które nie mają tak restrykcyjnego prawa w obszarze emisji CO2. Tak więc rosnące koszty emisji z pewnością nie będą obojętne dla naszych wyników.

Parkiet TV
Koniec wzrostów podaży i cen mieszkań, „Kredyt na start” nie zdestabilizuje rynku
Parkiet TV
Czy blask banków na GPW zacznie gasnąć?
Parkiet TV
Czy już czas na głębszą korektę na światowych rynkach?
Parkiet TV
Czy plany skokowego wzrostu sprzedaży mieszkań przez Murapol w 2024 r. są w mocy?
Parkiet TV
Złoto z historycznym rekordem. Pokonało już granicę 2376 dol. za uncję
Parkiet TV
Co Polska zyskała na członkostwie w UE?