Parkiet PLUS

Kolejowe problemy uderzają w wiele branż

Utrudnienia na torach mocno zwiększają koszty nie tylko przewoźników, ale i firm wydobywczych, energetycznych i budowlanych.

Przewozy węgla kamiennego mają największy udział w transporcie ogółem realizowanym liniami kolejowymi w Polsce.

Foto: Archiwum

Modernizacja linii kolejowych w Polsce w końcu nabrała tempa, jakiego oczekiwano od wielu lat. Jej efektem będzie m.in. zwiększenie średniej prędkości pociągów towarowych, co przyczyni się do wzrostu konkurencyjności kolei w stosunku do przewozów drogowych. Dziś jednak skala prowadzonych na torach prac nie tylko utrudnia funkcjonowanie firm transportowych, ale i całej polskiej gospodarki.

Kilkanaście dni temu spór dotyczący sposobu rozwiązania problemów z dostawami węgla i kruszyw pojawił się we władzach PKP Cargo i doprowadził do dużych roszad kadrowych w spółce. Ówczesny prezes Maciej Libiszewski i członek zarządu ds. finansowych Arkadiusz Olewnik złożyli rezygnację z zajmowanych stanowisk. Jako powód podali wykorzystanie wszelkich możliwości osiągnięcia porozumienia z przewodniczącym rady nadzorczej w zakresie współpracy w realizacji narastających zadań przewozowych. Tego samego dnia rada podjęła uchwałę o delegowaniu ze swojego grona Krzysztofa Mamińskiego do czasowego wykonywania czynności prezesa.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów e-prenumeratę 'Parkietu'
i odbierz 20% ZNIŻKI na dowolny pakiet!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz