Parkiet PLUS

Niemiecki handel bardziej kłopotliwy niż chiński

Trump ma w tej kwestii całkowitą rację. Lepiej dla świata, Europy i nawet dla samych Niemców byłoby, gdyby nadwyżka handlowa RFN nie była aż tak duża. Trudno jednak przekonać do tego Berlin.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel nie wydaje się być zadowolona z tego, że Donald Trump jest prezydentem USA...

Foto: Archiwum

Niemcy wydają się być nacją, która jest najbardziej niezadowolona z wyniku zeszłorocznych wyborów prezydenckich w USA. I trudno się temu dziwić. Trump krytykował władze RFN za ich politykę imigracyjną, a także handlową. Według przecieków podczas majowego szczytu G7 mówił zagranicznym przywódcom, że Niemcy są „bardzo, bardzo złe", jeśli chodzi o handel. Słowa prezydenta doprecyzował później Gary Cohn, jego doradca ekonomiczny, a wcześniej przez wiele lat numer dwa w banku Goldman Sachs. – Jego ojciec był z Niemiec. Prezydent powiedział, że nie ma problemów z Niemcami, ale ma z niemieckim handlem – wyjaśniał Cohn. Kanclerz Angela Merkel broniła swojego kraju w rozmowie z Trumpem, że owszem Niemcy bardzo dużo eksportują do USA, ale też dużo w nich inwestują i tworzą nowe miejsca pracy. Przypominała też, że RFN jest częścią unii walutowej, więc nie można Niemiec oskarżać o monetarny protekcjonizm, tak jak się oskarża o to Chiny. Czy jednak takie argumenty kończą dyskusję? Na pewno nie.

Słowom Trumpa o nadmiernej nadwyżce handlowej Niemiec przytaknęli nawet jego zagorzali krytycy. Zanim poruszył ten temat, sięgało po niego wielu ekonomistów. Poruszali go również politycy ze strefy euro – choćby były włoski premier Matteo Renzi. Niemiecka nadwyżka handlowa sięgała przecież w zeszłym roku aż 8,7 proc. PKB, co, biorąc pod uwagę rozmiary gospodarki RFN nie jest rzeczą normalną. Nadwyżka ta wynosiła w 2016 r. aż 297 mld USD, gdy w przypadku Chin (gospodarki ponad trzy razy większej niż niemiecka!) – „tylko" 196 mld USD. To jeden z objawów głębokiej nierównowagi w światowej gospodarce. Nierównowagi, która była jedną z przyczyn globalnego kryzysu.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów Pakiet Plus na kwartał
i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz