Parkiet PLUS

Polskie banki ważne dla zagranicy

Największy udział w aktywach i wynikach swoich zagranicznych właścicieli mają mBank i Millennium, mniejszy BZ WBK i ING Bank Śląski, a śladowy BGŻ BNP Paribas i Citi Handlowy.
Foto: Bloomberg
Foto: GG Parkiet

Udział zagranicznych grup w polskim sektorze bankowym nie jest już tak duży jak przed laty (więcej o tym w ramce poniżej), ale nadal jest istotny i obecnie stanowi około 50 proc., biorąc pod uwagę aktywa banków komercyjnych. Okazuje się, że w niektórych przypadkach polskie banki mają bardzo duży wpływ, mimo stosunkowo niedużej skali, na wyniki macierzystej grupy.

Trzy rodzaje z zagranicznym kapitałem

Foto: GG Parkiet

Spośród giełdowych banków największy wpływ na rezultaty spółki matki mają mBank i Millennium, czyli odpowiednio na niemiecki Commerzbank i portugalsko-chiński BCP. mBank, stanowiący 7 proc. aktywów grupy (wartych 453 mld euro), wypracował w 2017 r. 1,25 mld euro przychodów, które miały niecałe 14 proc. udziałów w przychodach grupy, oraz 450 mln euro zysku operacyjnego (przed rezerwami), co stanowiło aż 92 proc. wyniku grupy. Zysk netto polskiego banku, rzędu 260 mln euro, okazał się znacznie wyższy od zysku Commerzbanku (160 mln euro), który wciąż nie odbudował się po kryzysie. Kapitalizacja mBanku, wynosząca obecnie 4,5 mld euro, stanowi 30 proc. wyceny jego głównego akcjonariusza.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz