Parkiet PLUS

Rekordowo tanie kredyty jeszcze tanieją, ale nie na długo

Możemy zadłużać się najtaniej w historii, o czym decydują niskie stopy procentowe, konkurencja między bankami oraz spadek ryzyka kredytowego. Ale taki stan rzeczy nie będzie trwał wiecznie.
Foto: Adobestock

Odkąd w 2012 r. rozpoczął się w naszym kraju ostatni cykl obniżek stóp procentowych, banki musiały odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. Obniżka i utrzymywanie od marca 2015 r. stopy referencyjnej na historycznie najniższym w Polsce poziomie było jak wkroczenie na zupełnie nowe terytorium. Dla banków było to wyzwanie, ale dla klientów duża ulga, bo mogli zadłużać się taniej i na większe kwoty. Okazuje się, że mimo stabilnych od trzech lat stóp oficjalnych i rynkowych łączne oprocentowanie kredytów w Polsce jeszcze spadło i jest obecnie najniższe w historii.

Konkurencja i mniejsze ryzyko

Foto: GG Parkiet

Jak wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego, średnie oprocentowanie wszystkich nowych kredytów udzielonych przez banki w Polsce w grudniu 2017 r. wyniosło 4,64 proc. (udzielonych gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom). Tak tanio nie zadłużaliśmy się nigdy. Jeszcze w grudniu 2014 r. to oprocentowanie wynosiło 5,33 proc., w 2013 r. było to 6,25 proc., a w grudniu 2012 r. aż (z dzisiejszego punktu widzenia) 7,78 proc. Stopy są stabilne, więc za spadek oprocentowania w ostatnich trzech latach odpowiada nieco mniejsza marża.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów Pakiet Plus na kwartał
i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz