Parkiet PLUS

Alfa Romeo Spider. Szybki pająk

Alfa Romeo Spider to jeden z najlepiej rozpoznawalnych włoskich klasyków. „Pajączek" miał swego czasu nie najpiękniejszy przydomek „skorupka kałamarnicy", ale nie przeszkodziło mu to w zostaniu legendą.
41 lat liczy sobie ta konkretna Alfa Romeo Spider 2000 Veloce. Do Polski trafiła ze słonecznej Italii.
Archiwum

Wiosna panująca tej zimy sprawia, że marzenia o podróży kabrioletem wcale nie są całkiem niedorzeczne. A gdy myślę o klasycznym kabriolecie, pierwsze skojarzenie brzmi: Alfa Romeo Spider. Zachwycające nadwozie Pininfariny jest żywym dowodem na to, że w pełni zasłużenie Włosi uznawani są za najlepszych stylistów.

Marka zrodziła się pod Mediolanem przeszło wiek temu, w 1906 roku. W swojej długiej historii wytwarzała samochody dostawcze, terenowe, ciężarowe, a nawet trolejbusy, ale to sportowe auta i sukcesy wyścigowe zapewniły jej sławę. Ojcem firmy był Alexandre Darracq, jednak swym dzieckiem nie cieszył się zbyt długo. Kłopoty finansowe skończyły się przejęciem fabryki, którą ochrzczono wówczas Anonima Lombarda Fabbrica Automobili, czyli Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Akcyjna. W skrócie Alfa. Drugi człon pojawił się po I wojnie światowej, gdy szefem zakładów został inżynier Nicola Romeo.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Już teraz zamów teraz e-prenumeratę na 2018 rok!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz