Parkiet PLUS

Alfa Romeo Spider. Szybki pająk

Alfa Romeo Spider to jeden z najlepiej rozpoznawalnych włoskich klasyków. „Pajączek" miał swego czasu nie najpiękniejszy przydomek „skorupka kałamarnicy", ale nie przeszkodziło mu to w zostaniu legendą.
41 lat liczy sobie ta konkretna Alfa Romeo Spider 2000 Veloce. Do Polski trafiła ze słonecznej Italii.
Archiwum

Wiosna panująca tej zimy sprawia, że marzenia o podróży kabrioletem wcale nie są całkiem niedorzeczne. A gdy myślę o klasycznym kabriolecie, pierwsze skojarzenie brzmi: Alfa Romeo Spider. Zachwycające nadwozie Pininfariny jest żywym dowodem na to, że w pełni zasłużenie Włosi uznawani są za najlepszych stylistów.

Marka zrodziła się pod Mediolanem przeszło wiek temu, w 1906 roku. W swojej długiej historii wytwarzała samochody dostawcze, terenowe, ciężarowe, a nawet trolejbusy, ale to sportowe auta i sukcesy wyścigowe zapewniły jej sławę. Ojcem firmy był Alexandre Darracq, jednak swym dzieckiem nie cieszył się zbyt długo. Kłopoty finansowe skończyły się przejęciem fabryki, którą ochrzczono wówczas Anonima Lombarda Fabbrica Automobili, czyli Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Akcyjna. W skrócie Alfa. Drugi człon pojawił się po I wojnie światowej, gdy szefem zakładów został inżynier Nicola Romeo.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu za jedyne 69zł na miesiąc.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz