Sprzedający lekko spuścili z tonu

Gorączka na rynku wtórnym spadła, sprzedający chętniej dają rabaty. Ceny mogą wystrzelić po wejściu w życie programu „Na start”.

Czy amerykańscy ustawodawcy zdołają zniszczyć TikToka?

Popularny serwis społecznościowy jest postrzegany przez wielu republikanów, jak i demokratów jako niebezpieczne narzędzie w rękach chińskich tajnych służb. Będąca jego właścicielem spółka ByteDance stara się jednak przedstawić jako firma międzynarodowa.

Na 12 miesięcy lokaty na wyższe kwoty

Lokata na 12 miesięcy to taka trochę hybryda: niby jeszcze średnioterminowa, ale przez klientów i banki traktowana bardziej jak długoterminowa. Przez banki pod względem oprocentowania, przez klientów – pod względem długości trwania.

Wraca temat ograniczenia płatności gotówkowych. Tym razem na szczeblu europejskim

W ubiegłym roku w Polsce zakończył się spór związany z pomysłem wprowadzenia limitów płatności gotówkowych. Planowane zmiany zostały odrzucone. Temat jednak wraca.

Stopy procentowe szybko nie spadną, ale za to wróci wyższa inflacja

W lutym inflacja spadła do 2,8 proc. To jedyna w tym roku okazja, żeby zakładać lokaty, które nie przyniosą realnej straty. Później ceny znów zaczną rosnąć szybciej. Zatem uwaga – już depozyty trzymiesięczne mogą być obarczone ryzykiem.

Rekord za rekordem, a stopy bez zmian

Głównym czynnikiem stojącym za falą hossy, która przetoczyła się przez giełdy pod koniec ubiegłego roku, miało być szybkie rozpoczęcie cyklu znaczących obniżek stóp procentowych. Dziś z siedmiu obniżek zakładanych w 2024 r. zostały trzy. Nie zahamowało to wzrostów na giełdach. Wręcz przeciwnie, w ostatnich tygodniach mieliśmy wysyp rekordów indeksów akcji od Wall Street przez Europę po Japonię. Historyczne szczyty ustanowiły bitcoin i złoto. Mocno spadły marże obligacji korporacyjnych.

Nie znajdziesz nic lepszego – pięć lat Pracowniczych Planów Kapitałowych

Gdy Pracownicze Plany Kapitałowe rozpoczynały funkcjonowanie w 2019 r., mało kto wróżył im sukces. Okazuje się jednak, że z matematyki jesteśmy lepsi niż z wróżbiarstwa. I to dobrze pokazuje, że w sprawach ważnych należy kierować się twardymi danymi, nauką, matematyką, a nie domysłami i odczuciami. Niedługo minie pięć lat od wdrożenia PPK, programu długoterminowego oszczędzania w miejscu pracy.

Ożywienie w polskiej gospodarce będzie pełne paradoksów

Przyspieszenie wzrostu gospodarczego napędzane konsumpcją będzie szło w parze ze spadkiem inflacji. Pomimo ciasnego rynku pracy wzrost płac będzie hamował. A firmy, choć popyt mocno wzrośnie, mogą mieć większe kłopoty niż w czasie stagnacji w 2023 r.

Szalony kwartał na rynku publicznych emisji obligacji

643 mln zł wyniosła wartość emisji obligacji skierowanych na podstawie prospektów emisyjnych do szerokiego grona nabywców w I kwartale 2024 r. To najlepsze otwarcie roku w historii.

Kierunek wybicia dolara z ponadrocznej konsolidacji będzie kluczowy też dla rynków akcji

Od kilkunastu miesięcy indeks dolarowy pozostaje w rozległej konsolidacji, co pozwala na stopniową wspinaczkę rynków akcji. Niebezpiecznym scenariuszem byłoby dopiero wybicie DXY górą z trendu bocznego. Na razie nie jest to jednak przesądzone.

Rynek kapitałowy musi być wpisany w strategię gospodarczą

Grupa KDPW tworzy infrastrukturę rynku kapitałowego. Ta powinna być przede wszystkim wydajna, bezpieczna i tania. Aby taka mogła być – musi być oparta na rozwiązaniach technologicznych – mówi Maciej Trybuchowski, prezes KDPW i KDPW_CCP.

Do poprawy wyników spółek z branży chemicznej niezbędny jest wzrost popytu i cen

Ubiegły rok dla giełdowych firm chemicznych nie był udany. Podobnie zapowiada się I kwartał tego roku. Być może dopiero lato przyniesie wyraźne sygnały poprawy obecnej sytuacji. Aby tak się stało, musi nastąpić ożywienie gospodarcze w Polsce i Europie.

Wynikowe niespodzianki. Firmy, które pozytywnie zaskoczyły inwestorów

Sezon publikacji raportów z wynikami finansowymi za IV kwartał i cały 2023 rok wszedł już w zaawansowaną fazę. Podobnie jak w poprzednich kwartałach nie zabrakło pozytywnych zaskoczeń i mocnej reakcji rynku.

Spółki spełniły prawne wymogi. Inteligentnych liczników przybywa

Wymiana liczników zdalnego odczytu to klucz dla powodzenia transformacji energetycznej, która będzie coraz mocniej dotyczyła naszych domów. Tych uzbrojonych w takie narzędzie nadal jest mniejszość. Jednak w ostatnim roku tempo wymiany liczników przyspieszyło.

Energa zostaje na giełdzie. Mniejsi wygrali

Mniejszościowi udziałowcy wygrali proces z władzami spółki i Orlenem ws. zdjęcia Energi z giełdy. Drobni akcjonariusze chcą ułożyć sobie życie z władzami firmy na nowo.

Benefit nie szuka problemów na siłę

Warunki sprzyjają dalszemu rozwojowi biznesu operatora kart sportowych.

Dobry rok Grupy PZU

Grupa PZU wypracowała w 2023 r. rekordowy w jej historii zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, blisko 5,8 mld zł.

Deweloperzy: Produkcja aż furczy, ale...

Styczeń i luty to wyśmienite dane GUS-u o startach deweloperskich inwestycji w kraju, ale branża narzeka na biurokratyczne kłody.