Oszczędzanie

Wieści z rynku. W ofercie banków coraz ciekawsze lokaty

Foto: 123rf

Expander | Firma wprowadza do oferty kolejny produkt inwestycyjny. Jako agent firmy inwestycyjnej Ipopema Securities od 29 listopada przyjmuje zapisy na obligacje jednego z największych polskich podmiotów branży windykacyjnej Kredyt Inkaso. Ofertę wyróżnia stałe, preferencyjne oprocentowanie na poziomie 5,5 proc. w skali roku przez pierwsze sześć miesięcy, a w kolejnych okresach wyliczane według stawki WIBOR 6M, powiększonej o 3,5-proc. marżę. Minimalny zapis wynosi 1000 zł, odsetki będą natomiast wypłacane co pół roku

Nest Bank | Od 23 listopada Nest Bank oferuje nowe wyższe stawki dla Nest Lokaty Nowe Środki. Lokaty trzy- i sześciomiesięczne założone poprzez bankowość internetową lub w placówce banku przyniosą teraz oprocentowanie 3 proc. w skali roku.

Nest Lokata Nowe Środki dostępna jest dla klientów, którzy posiadają lub otworzą w banku Nest Konto – rachunek osobisty bez opłat za prowadzenie i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Oprocentowanie 3 proc. w skali roku zyskają klienci, którzy wpłacą do Nest Banku nowe oszczędności, rozumiane jako różnica między łącznym saldem środków w banku w dniu założenia lokaty a saldem 15 października 2017 r.

Aby założyć Nest Lokatę Nowe Środki, wystarczy 1000 złotych. Maksymalna kwota lokaty to 2 mln zł, a każdy klient może otworzyć dowolną liczbę lokat. Dyspozycję otwarcia lokaty złożyć można za pośrednictwem bankowości internetowej lub w dowolnej placówce Nest Banku.

BGŻOptima | Z okazji szóstych urodzin BGŻOptima przygotowała dla klientów prezent w postaci półrocznej lokaty. Klient dostanie tym większe oprocentowanie, im dłużej korzysta z usług marki.

Oferta skierowana jest do nowych i obecnych posiadaczy rachunków w BGŻOptima, jednak na Lokacie Urodzinowej najwięcej skorzystają ci, którzy z marką są najdłużej. Maksymalne oprocentowanie może wynieść 2,7 proc. w skali roku. Osoby, które zaczęły korzystać z usług BGŻOptima w bieżącym roku, mogą liczyć na 2,4 proc. w skali roku.

– Naszą ambicją jest promowanie długofalowego, systematycznego oszczędzania. Dlatego z okazji szóstych urodzin chcielibyśmy docenić klientów, którzy regularnie korzystają z naszych usług – mówi Piotr Marciniak, dyrektor zarządzający BGŻOptima. – Jako jedyna w Polsce marka skierowana wyłącznie do osób zainteresowanych pomnażaniem swoich oszczędności staramy się, aby nasza oferta była zawsze atrakcyjna i pozostawała w rynkowej czołówce – dodaje.

Bankomaty | Według danych NBP w II kwartale liczba bankomatów w Polsce spadła o 223. Expander zwraca uwagę, że jest to o tyle niezwykłe, że od wielu lat ich liczba rosła. Przestało ich przybywać zapewne dlatego, że coraz rzadziej z nich korzystamy – już od 2014 r. spada liczba dokonywanych z nich wypłat. Jednocześnie gwałtownie rośnie liczba sklepów akceptujących płatności kartami i dokonywanych kartami transakcji. Bankomaty będą więc  cieszyły się coraz mniejszą popularnością i będzie ich zapewne coraz mniej.

Z bankomatów najchętniej korzystaliśmy w 2013 r., kiedy wykonaliśmy w nich aż 778 mln operacji.  Od tego czasu zainteresowanie nimi systematycznie spada.  Mimo to ilość  tych urządzeń dotychczas rosła o 1–2 tys. rocznie. Najnowsze dane NBP pokazują jednak, że w II kwartale w Polsce zainstalowanych było 23 528 bankomatów, czyli o 223 mniej niż w I kwartale. Spadek jest więc niewielki, ale w połączeniu z innymi informacjami sugeruje, że właśnie obserwujemy początek istotnych zmian na naszym rynku.

W najbliższych kilku latach na korzyść bankomatów będzie działało wprowadzanie nowoczesnych maszyn, które potrafią nie tylko wypłacać pieniądze, ale także przyjmować wpłaty.  Ta druga funkcja szybko zyskuje na popularności. Jeszcze w 2014 r. wartość wpłat stanowiła zaledwie 3,5 proc. wszystkich operacji. W pierwszej połowie tego roku było to już 19 proc., co oznacza, że Polacy zdeponowali w bankach za pośrednictwem bankomatów aż 105 mld zł.

Bank Millennium | W ramach promocji „30 dni bez odsetek III" klienci Banku Millennium, którzy zdecydują się na skorzystanie z limitu w koncie osobistym, są zwolnieni z odsetek przez 30 dni od dnia jego uruchomienia. W ramach promocji „Limit w koncie osobistym za 0 zł" nie zapłacą też prowizji za uruchomienie limitu. Dodatkowo, w ramach oferty standardowej, w kolejnych miesiącach klienci banku mogą korzystać z limitu w koncie bez odsetek przez siedem dowolnych dni w miesiącu. Z promocji „30 dni bez odsetek III" mogą skorzystać wszyscy klienci, którzy nie mają limitu w koncie i zawnioskują oraz zawrą umowę nowego limitu od 4 listopada 2017 r. do 28 lutego 2018 r. włącznie.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły