Oszczędzanie

Ubywa placówek, banki stawiają na internet. Klienci też?

Tylko w ciągu ostatniego roku sieć placówek i filii zmniejszyła się o 650 punktów. Banki uznały, że klienci wolą korzystać z bankowości online.
Foto: Fotolia

Obecnie sieć oddziałów obejmuje 14 663 placówki, z czego oddziały własne banków to blisko 7300. Pozostałe placówki to głównie przedstawicielstwa i filie. Coraz więcej usług bankowych przenosi się do sieci. Kredyty online, błyskawiczne przelewy internetowe, zakupy w e-sklepach z aplikacją bankową, płatność BLIK-iem, transakcje bezgotówkowe, możliwość zakładania lokat – to oszczędność czasu i wygoda. Już niewiele spraw wymaga wizyty w oddziale. Tradycyjną bankowość preferują osoby starsze, zwłaszcza emeryci.

Starsi wolą tradycję

– Nieco młodsze pokolenie, jeszcze nie emeryckie, ale o emeryturze myślące, otwiera się już nieśmiało na zdalne konsultacje usług finansowych (telebanking) i bankowość internetową, ale bardziej przy bieżących, drobnych transakcjach finansowych. Poważne decyzje finansowe, jak kredyt hipoteczny, ubezpieczenia, czy konsolidację zobowiązań wolą mimo wszystko załatwiać bezpośrednio. Z pewnością można jednak zauważyć przesuwanie się tej granicy wiekowej. Widzimy to wyraźnie w naszych analizach – mówi Paweł Weber, współzałożyciel platformy kredytowej Akredo.pl.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów e-prenumeratę 'Parkietu'
i odbierz 20% ZNIŻKI na dowolny pakiet!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz