Oszczędzanie

Klienci są pesymistami, jeśli chodzi o wysokość odsetek

Nawet jeśli Polacy rezygnują z nisko oprocentowanych lokat bankowych, to na rzecz instrumentów, które uważają za mało ryzykowne
Foto: 123rf

Polacy są coraz bardziej świadomi, że niskie oprocentowanie depozytów bankowych zostanie z nimi na dłużej. Aż 46 proc. uważa, że w ciągu najbliższych 5 lat przeciętne odsetki od lokat utrzymają się na poziomie około 1 proc. rocznie lub spadną – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Avivy.

Jaka przyszłość lokat?

Jak widać, oczekiwania badanych nieco rozmijają się z rzeczywistością. Przeciętne odsetki od lokat wynosiły w styczniu – jak wynika z danych NBP – 1,58 proc. i powoli się zwiększają. Banki bowiem zauważają utrzymujący się już od dłuższego czasu trend ucieczki od lokat terminowych. Powoli zaczynają poprawiać oferty – i to mimo braku jakichkolwiek decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Oficjalne stopy procentowe nie były zmieniane od marca 2015 r., kiedy to zostały obniżone do rekordowo niskiego poziomu 1,5 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu na kwartał i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz