Oszczędzanie

Cudowna dieta, nudne finanse

Postanowienia noworoczne na 2018 r. już zrobione. Ponad jedna trzecia Polaków chce schudnąć, mniej więcej tyle samo zamierza się więcej ruszać, około 30 proc. – zadbać o zdrowsze jedzenie – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Lightbox.
Foto: Adobestock

Niestety, na liście postanowień noworocznych próżno szukać takich, które dotyczyłyby zmian w zarządzaniu domowym budżetem czy oszczędzania. Być może przyczyna jest prozaiczna. Dla wielu ludzi sprawy finansowe są skomplikowane i potwornie nudne.

Zdecydowana większość Polaków wysoko ocenia swoją wiedzę z zakresu finansów codziennych, w tym gospodarowania budżetem domowym – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Maison & Partners na zlecenie Wonga. Ale nie do końca pokrywa się to z wynikami testu. Spośród siedmiu pytań dotyczących gospodarowania budżetem aż cztery sprawiły dużą trudność. Na przykład 72 proc. Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, że kupowanie produktów w wielopakach nie zawsze musi być opłacalne.

Foto: GG Parkiet

Co prawda zgadzamy się, że warto odkładać z myślą o przyszłości, ale – jak pokazuje ubiegłoroczne badanie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym – zaledwie 16 proc. odkłada co miesiąc pewną sumę pieniędzy. Na pytanie, co decyduje o powodzeniu w inwestycjach, 38 proc. respondentów odpowiada: łut szczęścia lub trudno powiedzieć.

Nie dziwi zatem, że połowę oszczędności trzymamy w gotówce i na lokatach. Fundusze inwestycyjne stanowią tylko 6 proc., bo wydają się zbyt ryzykowne i skomplikowane. Wybierając je, trzeba by zapoznać się z ofertą TFI i zasadami inwestowania. Mnóstwo szperania, czytania, dopytywania się...

Tylko czy wysiłek, który musielibyśmy podjąć, żeby lepiej zabezpieczyć swoją przyszłość od strony finansowej, byłby dużo większy od tego, jaki podejmujemy, wyszukując i wypróbowując kolejną dietę cud?

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły