Okiem eksperta

Punkt zwrotny wydaje się blisko

Na przełomie ubiegłego i obecnego tygodnia kurs EUR/ /USD rósł w najszybszym tempie od połowy ubiegłego roku.

Kamil Cisowski, CFA dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego, DI Xelion

Foto: Archiwum

Katalizatorem ruchu stały się „minutki" z ostatniego posiedzenia EBC, które większość analityków zinterpretowała jako jastrzębie. W miarę jak zbliżamy się do styczniowego posiedzenia Rady Banku, a kurs do poziomu 1,25, przychodzi moim zdaniem dobry moment, by zacząć prognozować nadchodzący przełom w trendzie spadkowym amerykańskiej waluty.

Pierwszą i najważniejszą przyczyną jest pogłębiająca się rozbieżność między kursem a różnicą w oprocentowaniu amerykańskich i europejskich obligacji. Po ostatnich ruchach jest ona zdecydowanie największa w ciągu ostatniej dekady, a w poprzednich przypadkach znaczących dywergencji (2009 i 2014 r.) za każdym razem to kurs był stroną, która ją finalnie niwelowała.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu za jedyne 69zł na miesiąc.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz