Obligacje

Za nami rok rekordów na rynku obligacji korporacyjnych

31 razy emitenci zwracali się do inwestorów indywidualnych z propozycją objęcia obligacji w ramach oferty publicznej na podstawie prospektu emisyjnego.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

To wprawdzie o dwie emisje mniej niż w 2016 r., ale rekordowa była za to wartość ofert, którą podliczyliśmy na 1,849 mld zł – o 21,6 proc. więcej niż przed rokiem. Przed rokiem było to 1,52 mld zł – najwięcej od 2013 roku.

 

Popyt dopisał

Inwestorzy zgłosili popyt przewyższający wartość emisji o prawie 1,2 mld zł, co oznacza wprawdzie 3,067 mld zł, lecz zarazem jest to wartość o 21,5 mln zł zbyt mała, by mówić o pobiciu rekordu z ubiegłego roku (zabrakło do tego popytu większego zaledwie o 0,7 proc.).

29 z 31 emisji przeprowadzanych na podstawie prospektu i adresowanych do inwestorów indywidualnych zakończyło się redukcją zapisów, w dwóch przypadkach popyt nie pokrył wartości oferty. W 2016 r. był tylko jeden taki przypadek.

Łącznie zapisy w 23 emisjach złożyło prawie 15 tys. inwestorów (z wykluczeniem ośmiu emisji Getin Noble Banku, który nie publikował informacji o liczbie inwestorów), to o 1,5 tys. mniej niż przed rokiem, gdy w 25 emisjach (także z pominięciem ośmiu emisji GNB) wzięło udział 16,5 tys. inwestorów.

 

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów e-prenumeratę 'Parkietu'
i odbierz 20% ZNIŻKI na dowolny pakiet!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz