Obligacje

OFE mają o ponad miliard złotych mniej w obligacjach korporacyjnych

W ubiegłym roku tylko jeden fundusz emerytalny powiększył wartość obligacji firm w portfelu. Papiery korporacyjne zastępowano obligacjami Banku Gospodarstwa Krajowego i listami zastawnymi.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Nadzieje na to, że obligacje skarbowe będą w portfelach otwartych funduszy emerytalnych zastępowane długiem korporacyjnym, zostały ostatecznie pogrzebane. Zdecydowana większość z nich nawet nie reinwestowała otrzymanej gotówki z wygasających papierów, nowe pozycje pojawiały się rzadko. Wyjątkiem były papiery BGK, które są pewnego rodzaju substytutem papierów skarbowych (BGK cieszy się taką samą oceną ratingową jak Polska) oraz listy zastawne banków hipotecznych, które uznawane są za nawet bezpieczniejsze od papierów skarbowych ze względu na zabezpieczenie na pracujących portfelach kredytów hipotecznych. OFE zwiększyły w nich zaangażowanie o odpowiednio 793 mln zł i 845 mln zł (o 38 proc. i o 63 proc.). Łącznie to nawet więcej niż fundusze wycofały z obligacji korporacyjnych (1,096 mld zł), przy czym do tych ostatnich wliczamy także papiery bankowe. Gdyby nie uwzględniać inwestycji w papiery Europejskiego Banku Inwestycyjnego, podporządkowane obligacje PKO BP czy krótkoterminowe papiery BZ WBK, bilans byłby dużo gorszy. I tak właśnie należy postrzegać aktualne podejście OFE do papierów korporacyjnych – zamiast firm, wolą bezpieczniejsze papiery bankowe.

Nieliczne inwestycje

I z tym właśnie zastrzeżeniem możemy spojrzeć na zaprezentowaną obok listę inwestycji OFE w papiery firm, które przeprowadziły w przeszłości emisje publiczne na podstawie prospektów emisyjnych skierowane do inwestorów indywidualnych. Obecność konserwatywnie nastawionych funduszy w gronie nabywców obligacji można odczytać jako pewnego rodzaju nobilitację dla emitentów, względnie potraktować jako namiastkę oceny ratingowej, której przecież większość emitentów nie ma. Oczywiście brak danej pozycji w portfelach OFE nie jest równoznaczny z negatywną oceną – nie wszystkie emisje były w ogóle dostępne dla funduszy choćby ze względu na rozmiar lub preferencje przy przydziale.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów e-prenumeratę 'Parkietu'
i odbierz 20% ZNIŻKI na dowolny pakiet!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz