Obligacje

Czy inwestorzy z rynku obligacji podyktują warunki emitentom?

W 2017 r. wartość obrotów obligacjami pochodzącymi z publicznych emisji kierowanych do inwestorów indywidualnych wyniosła prawie 645 mln zł.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Kwota ta nie wytrzymuje oczywiście porównania z rynkiem akcji, gdzie podobne wartości uzyskiwane są w czasie jednej – nawet niezbyt aktywnej – sesji. Jednak można spojrzeć na nią nieco życzliwiej – to blisko 11 proc. wartości publicznych emisji obligacji przeprowadzonych na podstawie prospektu i oferowanych inwestorom indywidualnym, które wprowadzono do notowań (na koniec 2017 r. było to 5,925 mld zł).

Dodatkowa emisja

A to nie jest już zły wynik. Jak na standardy Catalyst nawet wyśmienity, bo oznacza, że emisje publiczne są kilkakrotnie bardziej płynne od obligacji z emisji prywatnych. Lecz – co może w tym wszystkim najistotniejsze – te 645 mln zł obrotów to nieco więcej niż jedna trzecia publicznych prospektowych emisji oferowanych inwestorom indywidualnym w 2017 r. Średnio w miesiącu było to 53,7 mln zł – to mniej więcej tyle, ile wynosi wartość przeciętnej emisji publicznej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu za jedyne 69zł na miesiąc.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz