Szwedzki partner PBKM ma zgodę na rozpoczęcie badania klinicznego

W pierwszym etapie badań Polski Bank Komórek Macierzystych wytworzy produkty lecznicze niezbędne do kuracji kilkudziesięciu pacjentów.

Publikacja: 15.09.2017 17:45

Szwedzki partner PBKM ma zgodę na rozpoczęcie badania klinicznego

Foto: 123rf.com

Szwedzka firma biotechnologiczna NextCell Pharma AB, z którą współpracuje Polski Bank Komórek Macierzystych otrzymała zgodę od Komitetu Etyki ds. Klinicznych na wykorzystanie aplikacji testowej ProTrans, która ma posłużyć w badaniach klinicznych nad opracowaniem preparatu na bazie komórek macierzystych w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 1. ProTrans jest produktem leczniczym ATMP, składającym się z komórek macierzystych, który został opracowany i zastrzeżony przez firmę NextCell Pharma.

Akceptacja Komitetu Etyki ds. Klinicznych jest dla badań prowadzonych przez NextCell jest ważną decyzją z etycznego punktu widzenia. NextCell zamierza rozpocząć badania kliniczne wkrótce po ich zatwierdzeniu przez Swedish Medical Products Agency. Wniosek został zarejestrowany w agencji 24 lipca br. i odpowiedz oczekiwana jest w najbliższych kilku tygodniach.

- W maju 2017 roku zawarliśmy umowę o współpracy ze szwedzką spółką NextCell Pharma AB na wytworzenie produktów ATMP na potrzeby badań klinicznych nowego leku na cukrzycę typu 1. Badania zostaną przeprowadzone w Szwecji. W pierwszym etapie badań PBKM wytworzy produkty ATMP niezbędne do kuracji kilkudziesięciu pacjentów. W sierpniu pierwsze zamówienia zostały dostarczone przez PBKM do Szwecji. Łączna wartość zamówienia wynosi ok. 2 mln zł, przy czym część płatności została już rozliczona poprzez objęcie przez PBKM udziałów w spółce NextCell Pharma AB – komentuje Jakub Baran, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i Prezes Zarządu PBKM.

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących na całym świecie chorób. Istnieje kilka rodzajów cukrzycy, które nie leczone powodują bardzo dużo komplikacji zdrowotnych i zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na inne choroby. Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która zmniejsza długość i obniża jakość życia wśród osób dotkniętych chorobą.

Według amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób (CDC), 29,1 milionów osób lub 9,3 proc. populacji USA cierpi na cukrzycę, w tym około 8,1 milionów osób, które nie są rozpoznawane. Każdego roku w USA ponad 13 000 dzieci jest zdiagnozowanych na cukrzycę typu 1. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych u dzieci i młodzieży.

PBKM zintensyfikował w ostatnich kwartałach działania związane z wytwarzaniem i wykorzystywaniem produktów ATMP. Przychody z usług wytwarzania produktów ATMP oraz terapii z ich wykorzystaniem wyniosły w pierwszym półroczu 2017 r. ponad 5,4 mln zł, co oznacza wzrost o 148 proc. r/r.

Wytwarzane obecnie przez PBKM produkty lecznicze ATMP bazują na komórkach mezenchymalnych, pozyskiwanych ze sznura pępowinowego. Znajdują zastosowanie w przypadku wielu groźnych chorób, przede wszystkim w obszarach neurologii, hematologii i okulistyki. Przeprowadzane z ich wykorzystaniem terapie polegają najczęściej na kilkukrotnym dożylnym lub dokanałowym podaniu określonej – zależnej przede wszystkim od masy ciała pacjenta i sposobu podania – liczby komórek macierzystych w postaci indywidualnie wytworzonego produktu leczniczego.

Medycyna i zdrowie
Neuca poprawia wyniki i zapowiada wyższą dywidendę
Medycyna i zdrowie
Genomtec sięga po środki od akcjonariuszy
Medycyna i zdrowie
Genomtec pozyska finansowanie na rozwój projektu onkologicznego
Medycyna i zdrowie
Selvita korzysta z okazji i kupuje
Medycyna i zdrowie
Selvita przejmuje sprzęt i część zespołu Pure Biologics
Medycyna i zdrowie
Bioton, Celon, Captor… Czas na zmianę trendu w biotechnologii