Medycyna i zdrowie

Zwyżka kursu Biomedu-Lublin po umowie z Biotonem

Producent insuliny będzie dystrybutorem jednego z najważniejszych leków lubelskiej firmy. W 2022 przychody ze sprzedaży Distreptazy mają być trzy razy większe niż w 2017 r.

Marcin Piróg, prezes Biomedu, ujawnia, że dzięki współpracy z Biotonem spółka będzie osiągała wyższe marże.

Foto: Archiwum

We wtorek akcje lubelskiego Biomedu drożały nawet o kilkanaście procent przy najwyższych od kilku miesięcy obrotach. Inwestorom spodobała się informacja, że Bioton został na krajowym rynku dystrybutorem leku Distreptaza produkowanego przez Biomed. Na zielono świeciły też notowania Biotonu.

Azja na horyzoncie

Łączna wartość przychodów Biomedu wygenerowanych dzięki współpracy szacowana jest na ok. 45 mln zł do końca 2022 r. – Rozmawialiśmy też z innymi firmami. Oferta Biotonu była jednak najatrakcyjniejsza. Bioton dysponuje dużą grupą sprzedawców na polskim rynku i jest bardzo silny przede wszystkim na rynku szpitalnym, gdzie z Distreptazą mieliśmy słabą pozycję – mówi Marcin Piróg, prezes Biomedu-Lublin. – Jeżeli nasza współpraca na krajowym rynku będzie przebiegała poprawnie, to w najbliższych miesiącach będziemy rozmawiali o tym, by rozszerzyć ją również na wybrane rynki azjatyckie, gdzie Bioton rozwinął dystrybucję – dodaje.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów Pakiet Plus na kwartał
i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz