Notowania Mabionu po rozpoczęciu czwartkowej sesji tracą 4 proc. do 20,5 zł. Zarząd, w porozumieniu z radą nadzorczą, aktualizuje długoterminową strategię finansowania. Szczegóły strategii mają zostać doprecyzowane i przedstawione w ciągu najbliższych tygodni. Już wiadomo, że elementem strategii jest rozpoczęcie procesu pozyskania strategicznego inwestora, który ma wzmocnić spółkę długoterminowym i stabilnym finansowaniem oraz pozwolić na pełniejszą monetyzację aktywów. Doradcą spółki w tym zakresie jest Rothschild & Co.

Szczegóły emisji pod lupą

Równolegle spółka planuje przeprowadzić w 2021 r. dwie emisje akcji. W pierwszym kwartale tego roku chce zrealizować emisję do 20 proc. kapitału, wspierającą prace nad priorytetowym projektem spółki - rejestracją i dopuszczeniem do obrotu leku MabionCD20, kierowaną do inwestorów instytucjonalnych. Chodzi o emisję do 2,43 mln akcji serii U. Na 23 lutego zwołano NWZ, które będzie decydować w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego. Emisja akcji miałaby nastąpić w formie subskrypcji prywatnej, przeprowadzanej w drodze oferty publicznej zwolnionej z obowiązku opublikowania prospektu, z wyłączeniem prawa poboru. Intencją zarządu jest aby emisja skierowana była do wskazanych przez niego uprawnionych inwestorów będących akcjonariuszami spółki, którzy są inwestorami kwalifikowanymi lub innych inwestorów nabywających akcje o łącznej wartości co najmniej 100.000 EUR, do których zarząd skieruje zaproszenia do nabywania akcji. „ Cena emisyjna jednej akcji nowej emisji nie może być niższa niż 90 proc. średniej ceny rynkowej stanowiącej średnią arytmetyczną ze średnich, dziennych cen ważonych wolumenem obrotu (z wyłączeniem transakcji pakietowych) z okresu 30 dni poprzedzających dzień rozpoczęcia procesu budowania księgi popytu albo innego procesu mającego na celu pozyskanie podmiotów obejmujących akcje nowej emisji (...)" – czytamy w projektach uchwał.

Zarząd: jesteśmy w ważnym momencie

W planach jest też przeprowadzenie w perspektywie nie krótszej niż kilka miesięcy kolejnej emisji i oferty akcji na podstawie prospektu emisyjnego. Mabion podkreśla, że jest na zaawansowanym etapie przygotowań do rozpoczęcia procedury rejestracji leku MabionCD20. Procedura rejestracji zakłada m.in. przeprowadzenie badania klinicznego pomostowego produktu. Rozpoczęte badanie kliniczne dostarczy również część wymaganych danych do procedowania wniosku rejestracyjnego przed FDA, w celu uzyskania rejestracji na terenie Stanów Zjednoczonych. – Obecnie jesteśmy w bardzo dobrym momencie do pozyskania strategicznego partnera dla spółki. Mabion jest firmą z atrakcyjnym portfolio projektów biotechnologicznych, doskonale przygotowaną do produkcji leków biopodobnych, dysponującą nowoczesnym i dobrze wyposażonym laboratorium i zapleczem produkcyjnym spełniającym wszystkie standardy bezpieczeństwa i jakości zlokalizowanym na terenie Unii Europejskiej. Znajomość tego środowiska i wypracowane dotychczas relacje oraz wsparcie doradcy powinny nam ułatwić sprawne pozyskanie strategicznego inwestora dla spółki – mówi, cytowany w komunikacie Dirk Kreder, prezes Mabionu. Od 2013 r. Mabion jest notowany na głównym rynku GPW. Spółka wchodzi w skład indeksu mWIG40. Kapitalizacja Mabionu wynosi około 280 mln zł.