– ALAB Laboratoria przeprowadzi pilotażowe badania systemu PCR/ONE w warunkach klinicznych. Mamy zamiar przeprowadzić je w II kwartale tego roku, a w III kwartale 2018 r. powinniśmy mieć raport z tych badań – mówi Marcin Izydorzak, współzałożyciel i członek zarządu Scope Fluidics. PCR/ONE to system diagnostyczny, który ma za pomocą wymazu z nosa lub ust umożliwić szybkie i kompleksowe wykrywanie zakażeń. – W systemach diagnostycznych nie prowadzi się badań klinicznych z podziałem na fazy, tak jak w farmacji. Przeprowadza się testy wydajności systemu, które muszą być robione w warunkach klinicznych i są niezbędnym składnikiem wniosku rejestracyjnego. Dzięki współpracy z ALAB Laboratoria sprawdzone zostaną potrzeby i możliwości ulepszenia systemu PCR/ONE. Analogiczne badania przeprowadzimy w 2019 r. i ich wyniki będą składnikiem dossier rejestracyjnego. Następnie będziemy się przygotowywali do produkcji. Spodziewamy się, że w I półroczu 2020 r. PCR/ONE uzyska rejestrację i będzie gotowy do komercjalizacji w Europie – mówi Izydorzak.

Celem spółki jest sprzedaż rozwijanych projektów. Szymon Ruta, członek zarządu, zaznacza, że za wcześnie jeszcze, by mówić o potencjalnych partnerach, którzy mogliby kupić PCR/ONE. – Nie podjęliśmy jeszcze usystematyzowanych działań w tym zakresie. Proces poszukiwania partnera uruchomimy w kolejnych kwartałach. Będzie on poprzedzony strategią opracowaną z wybranym doradcą – mówi.

Drugim rozwijanym projektem jest BacterOMIC – platforma, która ma dostarczać kompleksowe informacje o lekooporności pacjentów. – Gotowy prototyp BacterOMIC będziemy mieć pod koniec I kwartału 2018 r. W kolejnych kwartałach tego roku będziemy razem z ALAB Laboratoria testowali ten system. W 2019 r. będziemy się przygotowywali do jego produkcji. Zgodnie z harmonogramem jego rejestracja powinna nastąpić w 2022 r. – kwituje Izydorzak.