Pytania do... Iwony Waksmundzkiej dyrektora wykonawczego PKN Orlen ds. strategii i relacji inwestorskich

Publikacja: 08.03.2019 05:00

Pytania do... Iwony Waksmundzkiej dyrektora wykonawczego PKN Orlen ds. strategii i relacji inwestorskich

Foto: Archiwum

Jaka jest recepta na dobry IR?

Nie ma jednej recepty. Utrzymywanie dobrych relacji z inwestorami nie różni się wcale od utrzymywania dobrych relacji międzyludzkich. Prawdziwy przyjaciel będzie szczery, obdarzy nas zaufaniem, wysłucha i – gdy będzie trzeba – konstruktywnie skrytykuje. Działania IR to przede wszystkim zapewnienie wszystkim inwestorom równego dostępu do transparentnych informacji, bez faworyzowania i zbędnej zwłoki. To także dostępność oraz wsłuchiwanie się w ich potrzeby, krytykę i wyciąganie wniosków. Dodajmy do tego szczyptę innowacyjności oraz odwagi do podejmowania nowych niestandardowych działań i mamy receptę na dobry IR. Ważne jest też doświadczenie zespołu. Nawet najlepsza recepta w niedoświadczonych rękach nie przyniesie oczekiwanego rezultatu.

Jakie działania w zakresie IR z inwestorami indywidualnymi podejmowała spółka w ostatnich kilkunastu miesiącach?

Wyraźnie widać, że inwestorom indywidualnym w Polsce poświęca się zdecydowanie zbyt mało uwagi. Według danych GPW w 2017 r. odpowiadali za zaledwie 16 proc. obrotów akcjami, przy czym dziesięć lat wcześniej było to ponad 30 proc. Jak istotni dla rozwoju firmy są inwestorzy indywidualni, pokazuje badanie Bain & Company – Industry Standard, z którego wynika, że klienci akcjonariusze chętniej niż klienci nieakcjonariusze polecają firmę, odwiedzają ją i kupują jej produkty.

Chcemy, aby ta sytuacja się zmieniła. Dlatego powstał nasz program „Orlen w portfelu". Jego głównym celem jest zwiększenie zainteresowania Polaków rynkiem kapitałowym. Oczywiście dla uczestników inwestorów są też benefity, m.in. rabaty na paliwo czy możliwość wzięcia udziału w Akademii Inwestowania przygotowanej pod patronatem CFA Society Poland oraz innych wydarzeń w bieżącym roku.

Prowadzimy zaawansowane rozmowy z kolejnymi domami maklerskimi celem udostępnienia programu szerszemu gronu akcjonariuszy. Te już zaangażowane przygotowały uczestnikom programu specjalne warunki prowadzenia rachunków inwestycyjnych.

Czy inwestorzy indywidualni interesują się spółką, czy dominują instytucjonalni?

Zdecydowanie dominują inwestorzy instytucjonalni. Ale bardzo cieszy fakt, że nasze ostatnie działania zaktywizowały inwestorów indywidualnych i zwiększyły ich zainteresowanie spółką. To pionierskie podejście do budowania relacji z naszymi akcjonariuszami zostało bardzo dobrze przyjęte nie tylko przez samych inwestorów, ale także organizatorów rynku i instytucje z nimi związane. Chętnie dzielą się z nami swoimi spostrzeżeniami i wskazują, że to pierwszy tego rodzaju program przygotowany z myślą o inwestorach indywidualnych w Polsce.

Parkiet PLUS
Do poprawy wyników spółek z branży chemicznej niezbędny jest wzrost popytu i cen
Parkiet PLUS
Najwyższe stopy zwrotu przyniosą średnie spółki
Parkiet PLUS
Drozapol, Kernel... czyli ostra walka o delisting
Parkiet PLUS
Bank centralny jedyną realną opozycją przeciw rządom Victora Orbána
Parkiet PLUS
Nie ma planów i prac nad zmianami w OFE
Parkiet PLUS
Dodatków bio w paliwach przybywa