Inwestycje

Ropa naftowa znowu rozpieszcza spekulantów

Cena czarnego złota w ubiegłym tygodniu znowu próbowała przebić barierę 50 USD za baryłkę. Ruch ten zakończył się fiaskiem i znowu otwiera się przestrzeń do spadków.
Foto: AFP

Zmienność to jest to, co kochają spekulanci. Tej nie brakowało w ostatnim czasie na rynku ropy naftowej. Ceny czarnego złota potrafiły dynamicznie rosnąć, by po chwili znów złapać zadyszkę i równie dynamicznie spadać. Jeszcze na początku września za baryłkę ropy typu WTI płacono około 45 USD. W połowie ubiegłego tygodnia cena zbliżyła się do ważnego poziomu 50 USD. W tym miejscu nastąpił jednak kolejny zwrot akcji. W efekcie w poniedziałek ropa kosztowała 47,7 USD za baryłkę. Czy to tylko chwila słabości byków czy też może początek większego ruchu spadkowego?

OPEC i huragany kluczowe

– Notowania ropy naftowej zakończyły miniony tydzień dynamicznym spadkiem cen, co miało uzasadnienie z punktu widzenia zarówno techniki, jak i fundamentów. Zniżkę tę można było odczytać jako odreagowanie po wcześniejszych wyraźnych zwyżkach notowań, a jednocześnie jako wyraz braku wiary inwestorów w możliwość dalszych zwyżek przy wciąż niekorzystnych fundamentach tego rynku – uważa Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ. Jej zdaniem ważnym elementem analizy fundamentalnej rynku ropy jest kwestia możliwego przedłużenia porozumienia w sprawie cięcia produkcji ropy w krajach OPEC i niektórych państwach spoza kartelu. – Wiara w skuteczność kolejnego porozumienia jest niewielka – poprzednie działania OPEC nie zdołały powstrzymać notowań ropy naftowej przed spadkami. Dodatkowo, z porozumienia wyłączony jest Iran, który jest sporym producentem tego surowca, a który zapowiedział, że w ciągu najbliższych pięciu lat zwiększy produkcję ropy naftowej z obecnego poziomu 3,8 mln baryłek dziennie do 4,5 mln baryłek dziennie. Jakiekolwiek działania OPEC w zakresie porozumienia mogą więc być nieskuteczne: jego przedłużenie najprawdopodobniej nic nie zmieni, natomiast brak przedłużenia może przyczynić się do kolejnego tąpnięcia notowań ropy naftowej w dół – uważa Sierakowska.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów e-prenumeratę 'Parkietu'
i odbierz 20% ZNIŻKI na dowolny pakiet!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz