Inwestycje

Typ fundamentalny. Pięć minut korony szwedzkiej

– Rynek walutowy obecnie jest odklejony od fundamentów i głównie podlega pod wahania nastrojów względem dolara – twierdzi Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers.
Foto: Bloomberg

Biorąc pod uwagę fakt, że najbliższe dane makroekonomiczne z głównych gospodarek raczej nie namieszają na rynku walutowym, sugeruje on, aby okazji inwestycyjnych poszukać na mniej popularnych instrumentach. Jego zdaniem warto zwrócić uwagę na koronę szwedzką.

Foto: GG Parkiet

– We wtorek otrzymamy dane o styczniowej inflacji, gdzie sezonowe obniżki cen odzieży, obuwia i kosztów podróży będą ściągać główny wskaźnik CPI w dół o 0,7 proc. m./m., choć dynamika roczna powinna utrzymać się na 1,7 proc. Byłoby to zgodne z prognozami Riksbanku, ale jednocześnie ustawia nisko poprzeczkę dla pozytywnego zaskoczenia. Wyższy odczyt będzie jastrzębim sygnałem, szczególnie w kontekście wymowy komunikatu po posiedzeniu Riksbanku. W ubiegłym tygodniu usłyszeliśmy, że obawy o profil inflacji dają przewagę gołębiom w zarządzie banku, zatem teraz lepsze dane mogłyby obudzić oczekiwania, że Riksbank jest w stanie nie czekać z normalizacją polityki na pierwszy krok EBC i jeszcze w połowie roku podnieść stopę procentową – uważa Białas. Jego zdaniem grając na umocnienie korony, warto zestawić ją w relacji do dolara australijskiego. – Za kupnem korony w relacji z dolarem australijskim przemawia uodpornienie się na wahania rynkowego sentymentu. Obie waluty są zaliczane do ryzykownych, więc ich kierunek reakcji jest spójny. Mimo to w ubiegłym tygodniu AUD był jednym z największych wygranych wyprzedaży USD po danych o inflacji z USA, a do tego waluta relatywnie dobrze zniosła piątkową korektę. Bez wystąpienia kolejnej silnej fali osłabienia USD wysoce wyceniony AUD może mieć problemy ze znalezieniem świeżego paliwa do dalszych zwyżek – uważa Białas.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz