Handel i konsumpcja

Mex Polska: Ciążą wynagrodzenia

Notowania Mex Polska szukają dna. Po wtorkowym spadku kursu o 7,8 proc. w środę akcje znów zniżkowały, chwilami o ponad 4 proc.
Foto: materiały prasowe

Wyprzedaż walorów rozpoczęła się z końcem sierpnia, kiedy zarząd ogłosił obniżkę prognoz finansowych na ten rok oraz kolejne dwa lata. We wtorek z kolei Mex Polska zaprezentowała pełny raport za I półrocze. Zgodnie z nim firma w pierwszych sześciu miesiącach roku miała 30,9 mln zł przychodów, czyli o ponad 12 proc. więcej niż przed rokiem. Zysk netto jednak spadł w tym czasie o 34 proc. i wyniósł 1,2 mln zł. Za cały rok wynik netto ma sięgnąć 3,7 mln zł przy przychodach rzędu 64,8 mln zł. „Pogorszenie zysków w I półroczu wynika ze znaczącego przyrostu kosztów pracowniczych, jakie zanotowały spółki w grupie" – tłumaczy zarząd Mex Polska. To efekt zarówno zmiany przepisów, jak i presji ze strony zatrudnionych. Udział kosztów wynagrodzeń w przychodach zwiększył się z 27,66 do 32,05 proc. Przełożyło się to na wzrost wydatków o 2,29 mln zł. Zdaniem zarządu, gdyby nie wzrost wydatków na wynagrodzenia, zysk netto równałby się 2,5 mln zł.

„Dzięki podjętym w II kwartale działaniom mającym na celu poprawę marż spożywczych, a tym samym rentowności, marża na sprzedaży, mimo znaczącego wzrostu udziału wynagrodzeń, spadła jedynie o 2,35 pkt proc." – podkreśla zarząd. Twierdzi, że podejmuje działania w celu zwiększenia marży, by zneutralizować negatywny wpływ podwyżek płac. „Sytuacja finansowa jest stabilna, grupa utrzymuje dobrą płynność finansową – uważa zarząd. Na koniec I półrocza spółka miała 4,5 mln zł w gotówce, a realne zadłużenie sięgało 5,8 mln zł. Kapitalizacja Mex Polska spadła poniżej 30 mln zł. paan

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów e-prenumeratę 'Parkietu'
i odbierz 20% ZNIŻKI na dowolny pakiet!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz