Gospodarka

Wydarzenia: Świat stanął na ideowym rozdrożu

Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy – to pojęcia, które będą osią dyskusji na tegorocznym Europejskim Forum Nowych Idei, które rozpocznie się w środę w Sopocie. To spotkanie przedstawicieli świata polityki i biznesu odbędzie się już po raz siódmy.

Głównym organizatorem EFNI jest konfederacja pracodawców Lewiatan. – Niektóre państwa członkowskie UE odwracają się od idei jednolitego rynku, wolnego przepływu osób i kapitału czy ściślejszej integracji całej Unii. A przecież tylko Unia rozumiana jako jedność jest realną siłą ekonomiczną, która może równoprawnie rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami czy Indiami. EFNI to ważny głos w debacie o przyszłości i charakterze Europy. Nasze zadanie to wskazanie, gdzie my – polscy i europejscy przedsiębiorcy – widzimy się w tym procesie i jakiej Europy chcemy – mówi Henryka Bochniarz, prezydent Lewiatana.

Do dyskusji na temat tego, jakie będą losy europejskiej i globalnej integracji finansowej oraz gospodarczej, skłania przede wszystkim decyzja Wielkiej Brytanii, aby wystąpić z UE, a także prezydentura Donalda Trumpa w USA. Nowy gospodarz Białego Domu dał się bowiem poznać jako zwolennik protekcjonizmu. W UE, nawet abstrahując od brexitu, nastawienie do globalizacji również się zmienia. Bruksela planuje na przykład utrudnić Chinom przejmowanie europejskich spółek. A niektóre kraje Europy Środkowo-Wschodniej, z Polską na czele, przyjęły konfrontacyjną postawę wobec UE.

EFNI od początku istnienia przyciąga ważne osobistości ze świata polityki i biznesu. Gościem specjalnym tegorocznej edycji forum jest Michel Barnier, były komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i sektora usług, a obecnie główny unijny negocjator ds. Brexitu. Sopot odwiedzą też m.in. Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, oraz Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący i komisarz UE ds. zatrudnienia, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności.

„Parkiet" jest patronem medialnym EFNI. Będziemy zapowiadali najciekawsze dyskusje tegorocznego forum.


Wideo komentarz