Gospodarka

USA: Rynek pracy nadal mocno rozpędzony

Foto: Bloomberg

Dane o sytuacji na amerykańskim rynku pracy przebiły oczekiwania. W styczniu przybyło w USA (poza rolnictwem) 200 tys. etatów, gdy mediana prognoz analityków mówiła o wzroście o 180 tys. Grudniowy wzrost liczby etatów zrewidowano w górę o 160 tys. Stopa bezrobocia kolejny miesiąc z rzędu utrzymała się na poziomie 4,1 proc., najniższym od 2000 r.

Pozytywnym zaskoczeniem było również to, że płaca godzinowa wzrosła w styczniu o 2,9 proc. (licząc r./r.), czyli najwięcej od czerwca 2009 r. Wzrost za grudzień zrewidowano w górę do 2,7 proc. Solidny wzrost płac mógł być reakcją wielu spółek na cięcia podatków uchwalone przez Kongres w grudniu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz