Najbogatszy 1 procent Amerykanów ma prawie 45 bln dolarów. Dzięki zwyżce cen akcji

Majątki najbogatszego procenta obywateli USA sięgnęły na koniec 2023 roku łącznie 44,6 bln dolarów – mówią dane Rezerwy Federalnej. Były więc one rekordowo duże.

Inflacja zmalała wyraźnie poniżej celu NBP

W marcu inflacja wyniosła zaledwie 1,9 proc. rok do roku, najmniej od pięciu lat. W kolejnych miesiącach prawdopodobnie wzrośnie, ale nie tak bardzo, jak jeszcze niedawno obawiali się ekonomiści.

Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia

Sam Bankman-Fried, twórca aferalnej giełdy kryptowalutowej FTX, został skazany przez nowojorski sąd na 25 lat więzienia.

Firma Trumpa jest już spółką memiczną

Trump Media & Technology Group, czyli firma założona przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, stała się spółką memiczną. Jej kapitalizacja przekroczyła już 9 mld dolarów.

Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje

Platforma społecznościowa Reddit doświadczyła największej przeceny akcji od ich debiutu giełdowego tydzień temu. W środę na zamknięciu sesji kurs spadł o 11 proc. do 57,75 dolara.

Ernest Pytlarczyk, Pekao: Podwyżkę stóp trudno byłoby uzasadnić

Gdyby RPP zdecydowała się w tym roku na podwyżkę stóp procentowych przy obecnych prognozach inwestorzy mogliby dojść do wniosku, że faktycznie trwa wojna między bankiem centralnym a rządem – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao.

Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?

Japońska waluta stała się najsłabsza wobec amerykańskiej od 34 lat. To znacznie zwiększa prawdopodobieństwo tego, że na rynku dojdzie do rządowej interwencji. Oficjele z Tokio nie zostawiają wątpliwości, że ich zdaniem deprecjacja jena poszła zbyt daleko.

Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin

Cena kakao co prawda spadła w środę poniżej poziomu 9600 dolarów za tonę, ale dzień wcześniej sięgnęła, w kontraktach terminowych na maj, rekordowego poziomu 10 080 dolarów.

Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi

Wyczekiwanego ożywienia w tym roku w Niemczech nie będzie. Gospodarka wciąż pogrążona jest w stagnacji – oceniają analitycy wpływowych think-tanków.

#WykresDnia: Kosztowna gra przeciwko Trump Media

Obstawianie przeciwko startupowi mediów społecznościowych byłego prezydenta Donalda Trumpa to jedna z najtrudniejszych i najdroższych krótkich transakcji na rynku.

Powrót memowej armii. Czym handlują indywidualni traderzy?

Wyobraźnię inwestorskiej drobnicy ostatnio rozpaliły zachęcające sygnały napływające z amerykańskiej Rezerwy Federalnej, oczekiwane wyniki ich starego ulubieńca firmy GameStop Corp, oraz niebotyczne wyceny akcji na giełdach. Za nic mają ostrzeżenia analityków przed korektą.

Węgry. Kolejna obniżka stóp nie zaskoczyła inwestorów

Narodowy Bank Węgier obciął główną stopę procentową o 75 pb., do 8,25 proc. Słabszy forint wyraźnie skłonił go do wolniejszego tempa luzowania polityki.

Dobry prognostyk dla dalszej hossy

Pierwszy kwartał przyniósł indeksowi S&P 500 solidne zwyżki, a dane z przeszłości sugerują, że to może zwiastować korzystne stopy zwrotu przez kolejne trzy miesiące i w całym roku. W kończącym się kwartale świetnie radziło sobie też wiele innych indeksów z całego świata.

Zarząd broni prezesa. Mówi o ataku na niezależność banku

Adam Glapiński nie złamał prawa. NBP skupował w okresie pandemii obligacje tak jak inne banki centralne – przekonywali we wtorek na konferencji prasowej członkowie zarządu banku centralnego.

Wzrost popytu nie strąci inflacji z drogi do celu

Pomimo gwałtownego odbicia popytu konsumpcyjnego w Polsce inflacja ma szanse utrzymać się w trendzie spadkowym – uważają ekonomiści z PKO BP.

Zarząd NBP broni Adama Glapińskiego. "To próba złamania niezależności banku"

Przedstawiciele zarządu NBP odpierali we wtorek na konferencji prasowej zarzuty z wniosku o postawienie Adama Glapińskiego, prezesa NBP, przed Trybunałem Stanu. Dowodzili legalności jego działań. Mówili o zamachu na niezależność banku centralnego.

Węgrzy znów tną stopy procentowe

Narodowy Bank Węgier obciął główną stopę procentową o 75 pb., do 8,25 proc. Słabszy forint wyraźnie skłonił go do wolniejszego tempa luzowania polityki.

Ogień i woda. Scenariusz PKO BP dla polskiej gospodarki

Pomimo gwałtownego odbicia popytu w polskiej gospodarce, inflacja ma szanse utrzymać się w trendzie spadkowym, nawet przy założeniu obniżki stóp procentowych – uważają ekonomiści z PKO BP.