Gospodarka

4 dowody na to, że wymiana walut online jest dobrym rozwiązaniem

Kantory internetowe od swojego pojawienia się praktycznie zawojowały wymianę walut w Polsce. Oferują dużo lepsze warunki i rozwiązania niż banki, czy też tradycyjne kantory. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że są wybierane coraz częściej przez firmy, osoby wybierające się na wakacje czy też tych, którzy spłacają kredyt w obcej walucie. Dlaczego warto postawić na rozwiązania tego typu? Zobaczmy.
Foto: ROL

Po pierwsze: najszybciej rozwijająca się branża

Prawdą jest to, że kantory internetowe na naszym rynku działają stosunkowo od niedawna. Jednak według wielu szacunków, korzysta z nich ponad 400 tysięcy osób (firm, instytucji i osób prywatnych). Są już tak popularne, że w 2013 roku wszystkie osiągnęły obrót ok. 20 miliardów złotych, a branża w 2013 roku była odpowiedzialna za 1,5% polskiego PKB.

Swego rodzajem zielonym światłem do ich rozwoju była ustawa antyspreadowa z dnia 29 lipca 2011 roku. i wprowadzone nią uregulowania. Dzięki nim posiadacze kredytów w obcej walucie mogli pominąć oferowana przez banki wymianę walut w i skorzystać z innych możliwości.

Po drugie: warunki, jakich nie dostaniemy w banku

Kantory internetowe są tak popularne, ponieważ oferują o niebo lepsze warunki wymiany walut. Biją nimi na głowę banki i kantory tradycyjne - stacjonarne: Wymieniając walutę w bankach musimy liczyć się ze spreadem rzędu nawet 6,48%. Natomiast różnica między ceną kupna a sprzedaży w kantorach internetowych może osiągnąć zaledwie 0.25%, a to z kolei pozwala na poczynienie dużych oszczędności w skali miesiąca czy roku. – mówi Adrian Czaja z serwisu www.kantory-plus.pl.

Jak to wygląda w praktyce? Posiadając kredyt w obcej walucie, np. we frankach szwajcarskich, musimy podpisać z bankiem aneks do umowy, założyć konto walutowe i bezpośrednio z niego płacić raty. Na wspomniane konto pieniądze możemy przelewać z dowolnego źródła, nawet bezpośrednio z kantoru.

Po trzecie: rozwiązania dzięki którym wymienimy błyskawicznie

Kantory on-line zapewniają przede wszystkim wygodę. By zgromadzić potrzebne nam środki w obcej walucie, nie musimy nawet wychodzić z domu. Większość kantorów internetowych obsługuje rachunki wielu banków, zatem najprawdopodobniej też nasz. Dzięki temu transakcje nie tylko będą realizowane błyskawicznie, ale również nie poniesiemy dodatkowych kosztów, związanych z przelewaniem pieniędzy na rachunek „obcy". Wymiana walut za pośrednictwem kantoru internetowego odbywa się najczęściej w kilku prostych krokach: wystarczy założyć konto w danym serwisie, zgłosić chęć wymiany, przelać środki i chwilę poczekać na przelew zwrotny.

Po czwarte: mamy wpływ na kurs!

W wymianie walut powszechną praktyką jest możliwość negocjowania kursu. Trzeba jednak wiedzieć, że w bankach na korzystniejsze kursy mogą liczyć jedynie klienci indywidualni (czy też firmy), którzy w skali miesiąca obracają dużymi kwotami.

W kantorach internetowych negocjację można podjąć przy znacznie niższym pułapie wymienianych jednostek:

Klient ma możliwość negocjacji kursu. W praktyce musi tylko wypełnić przygotowany do tego celu, wygodny formularz internetowy i odesłać go. W ciągu 10 minut dostaje odpowiedź, w której kantor zgadza się, odrzuca ofertę lub też proponuje inne warunki – dodaje Adrian Czaja (www.kantory-plus.pl).

Dlaczego kantory internetowe są tak popularne? To proste! Ponieważ zapewniają realne oszczędności zarówno czasu, jak i pieniędzy. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mają różnego rodzaju zobowiązania w obcej walucie. Warto zatem zainteresować się tymi rozwiązaniami i przeanalizować oferty najpopularniejszych z nich.


Wideo komentarz