Gospodarka - Świat

USA: Kara dla Citi za pomylone ratingi

Bank Citigroup dostał 11,5 mln USD kary od amerykańskiej agencji regulacyjnej FINRA za to, że jego oddział zajmujący się usługami maklerskimi (Citigroup Global Markets Inc.) dostarczał klientom błędnie oznaczone rekomendacje.
Foto: AFP

Klienci dostawali np. od niego rekomendacje „kupuj" zamiast „sprzedaj". Niewłaściwe rekomendacje przyznano aż 1,8 tys. papierom wartościowym. Było to spowodowane błędami w elektronicznym przesyle danych. Do błędów tych dochodziło na bardzo dużą skalę w latach 2011–2015. Citigroup nie naprawiał tych poważnych niedociągnięć, mimo że zwracano mu na nie uwagę.

FINRA wskazuje w swoim komunikacie, że błędy popełniane przez Citigroup przynosiły poważne konsekwencje jej klientom. Np. część funduszów niemogących (według swoich wewnętrznych reguł) posiadać akcji z rekomendacjami „sprzedaj" trzymało te papiery, gdyż rekomendacje były źle oznaczone. „Publikowanie oraz wykorzystywanie niekompletnych i nieprawidłowych rekomendacji może mieć bardzo rozległe, szkodliwe skutki dla konsumentów. Nawet jeśli takie błędy są wywoływane przez problemy z technologią, firmy muszą reagować szybko" – mówi komunikat FINRA. HK

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły