Gospodarka - Świat

Akcje w pogoni za walutami. Dystans coraz mniejszy

Spektakularny rajd akcji z rynków wschodzących w tym roku sprawił, że ta klasa aktywów w końcu zaczęła odrabiać dystans dzielący ją od zwyżkujących walut tej grupy państw.
Foto: AFP

Obecnie, jak szacuje Bloomberg,  dystans dzielący akcje od walut wynosi tylko 5 pkt proc. w porównaniu  z 30 pkt proc. na początku 2016 roku. Obecny rok może być najlepszy dla obu klas od 2009 roku, ale akcje zanotowały ponad trzykrotne mocniejsze zwyżki niż waluty.

- Akcje z rynków wschodzących bardziej niż waluty reagują na przyspieszenie globalnego wzrostu gospodarczego , gdyż na notowania tych ostatnich wpływają obawy o wzrost stóp procentowych w USA – wskazuje Rodrigo Borges z brazylijskiej placówki Franklin Templeton.

Dziesięć lat temu, przed światowym kryzysem finansowym, akcje były lepsze od walut o ponad 20 pkt proc., ale w 2008 roku spadek ich notowań okazał się  sześć razy większy niż walut.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły