Moderna idzie po zgodę na zatwierdzenie szczepionki

Moderna chce dziś złożyć wniosek o awaryjne zatwierdzenie swojej szczepionki na Covid-19 u regulatorów w USA i Europie, ponieważ wykazuje ona 94-proc. skuteczność. Akcje spółki wystrzeliły do najwyższego poziomu w historii.

Publikacja: 30.11.2020 14:19

Moderna idzie po zgodę na zatwierdzenie szczepionki

Foto: AFP

Spośród 196 ochotników, którzy zarazili się Covid-19 w badaniu obejmującym ponad 30 tys. osób, 185 otrzymało placebo, a 11 otrzymało szczepionkę. Na tej podstawie Moderna oszacowała, że skuteczność szczepionki sięga 94,1 proc. Podczas testów odnotowano 30 przypadków ciężkiego zachorowania - wszystkie w grupie placebo - co oznacza, że ??szczepionka jest w 100 proc. skuteczna w zapobieganiu ciężkim przypadkom.

- Uważamy, że mamy szczepionkę, która jest bardzo skuteczna. Mamy teraz dane, aby to udowodnić - powiedział dr Tal Zaks, dyrektor medyczny Moderny. - Spodziewamy się, że odegramy główną rolę w pokonaniu tej pandemii - dodał Zaks.

Bazując na najnowszych danych, Moderna planuje złożyć 30 listopada w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) wniosek o awaryjne dopuszczenie szczepionki do dystrybucji.

W handlu przed sesyjnym akcje Moderny drożały o około 12 proc., osiągając rekordowy poziom 142,85 USD. Od początku roku notowania spółki poszybowały w górę o około 600 proc.

- Przez ostatnie kilka tygodni pracowaliśmy bez przerwy, aby dane dotyczące szczepionki były gotowe do przesłania organom regulacyjnym - mówił Stephane Bancel, prezes Moderny. Gdy tylko spółka otrzyma zielone światło od regulatorów, niezwłocznie podejmie działania, aby rozprowadzić szczepionki. - Jesteśmy już dziś gotowi do wysłania szczepionki. Mamy gotowe miliony dawek, co kilka dni mamy coraz więcej – dodał Bancel.

Oprócz złożenia wniosku w USA Moderna oświadczyła, że ??wystąpi o warunkowe zatwierdzenie od Europejskiej Agencji Leków, która już rozpoczęła przegląd danych i będzie kontynuować rozmowy z innymi organami regulacyjnymi.

Moderna to już druga firma, która czeka na awaryjne zatwierdzenie przez FDA swojego kandydata. 20 listopada taki wniosek złożył koncern Pfizer, który pracuje nad antidotum razem z niemiecką firmą BioNTech.

Gospodarka światowa
Najbogatszy 1 procent Amerykanów ma prawie 45 bln dolarów. Dzięki zwyżce cen akcji
Gospodarka światowa
Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia
Gospodarka światowa
Firma Trumpa jest już spółką memiczną
Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin