Jeśli nie polskie banki, to czeskie?

Haitong utrzymuje rekomendacje kupna akcji czeskich Moneta Money Banku i Komercni Banka. Argumentem ma być wyższa rentowność niż polskich banków i zdolność do wypłaty dywidend.

Publikacja: 28.10.2020 13:47

Jeśli nie polskie banki, to czeskie?

Foto: Bloomberg

Haitong Bank w raporcie z 27 października (opublikowanym o godz. 8:00) utrzymuje rekomendację „kupuj" dla Moneta Money Bank i podwyższył cenę docelową do 73,2 CZK z 72,2 CZK (dzisiejszy kurs to 54,9 CZK). Z kolei w raporcie z 23 października (godz. 8:00) utrzymano też rekomendację kupna walorów Komercni Banka i obniżyli cenę docelową do 690 CZK z 720 CZK (kurs to 489 CZK).

Prognozę zysków w górę

Zarząd Moneta Money Bank podniósł prognozę zysku netto o 14 proc. z 2,1 mld CZK do 2,4 mld CZK. Jest to zgodne z oczekiwaniami analityków, którzy szacują zysk netto na poziomie 2,43 mld CZK. Podwyższenie prognozy jest wynikiem wyższych przychodów i niższego kosztu ryzyka. Analitycy Haitong Banku podnieśli nieznacznie średnioterminową prognozę zysku netto na lata 2021/22 odpowiednio o 2/2 proc. do 2,59 mld CZK (wzrost o 6 proc. r/r) i 3,61 mld CZK (wzrost o 40 proc. r/r). Szacunki analityków plasują nieco poniżej prognoz zarządu na lata 2021/22, odpowiednio o 4/-5 proc., ponieważ analitycy ostrożniej podchodzą do kosztów ryzyka i wolumenów, biorąc pod uwagę niedawno ogłoszony częściowy lockdown. Analitycy uważają przy tym, że rozwiązania wprowadzone przez rząd przesuną niektóre negatywne efekty na rok 2021.

Po spadku kursu akcji (-36,2 proc. od początku roku wobec spadku indeksu MSCI EE o 31,5 proc. i spadku kursu akcji Komercni Banka o 42,5 proc.) Moneta Money Bank jest obecnie wyceniany na 2020 r. ze wskaźnikiem P/BV na poziomie 1,0x, co daje premię zarówno w stosunku do Komercni Banka (0,8x), jak i polskich banków (0,5x). Według analityków ta premia jest uzasadniona, biorąc pod uwagę silny potencjał dywidendowy banku i wyższy ROE. Podstawowym scenariuszem analityków pozostaje krótkie U-kształtne ożywienie gospodarcze, mniejsze zawirowania makroekonomiczne spowodowane drugą falą pandemii i brak dalszych obniżek stóp procentowych. Główne ryzyka dla scenariusza analityków to przedłużający się globalny kryzys, kolejne obniżki stóp procentowych i przedłużenie zakazu wypłaty dywidendy.

Ze współczynnikiem wypłacalności (TCR) po akwizycji na poziomie 17,4 proc., Moneta Money Bank ma silną bazę kapitałową. Nadwyżka kapitałowa w II kw. 2020 r. (powyżej docelowego TCR na poziomie 14,4 proc. po obniżeniu obowiązkowego TCR do 13,4 proc. w lipcu 2020 r.) wynosiła ponad 5 mld CZK. Analitycy są sceptyczni co do możliwości wypłaty dywidendy w tym roku, ale uważają, że bank ma wszelkie możliwości, aby w ciągu najbliższych co najmniej 2 lat wypłacać akcjonariuszom 80 proc. zysku.

Rentowność wróci do 10 proc.?

W przypadku Komercni Banka analitycy Haitonga zaktualizowali swój model biorąc pod uwagę założenie niższych marż i wahliwość na długim końcu stopy reinwestycji depozytów, niższą aktywność biznesową i wyższe koszty ryzyka za sprawą wprowadzonego ostatnio częściowego lockdownu a także dalszą obniżkę kosztów w związku z nową strategią (optymalizacja sieci placówek i zatrudnienia).

Analitycy obniżyli prognozę zysku netto na lata 2020/22 odpowiednio o 10/3/3 proc. do 8,51 mld CZK (spadek o 43 proc. r/r), 9,34 mld CZK (wzrost o 10 proc. r/r) i 11,44 mld CZK (wzrost o 23 proc. r/r). Podstawowym scenariuszem analityków pozostaje U-kształtne odbicie gospodarcze, mniejsze zawirowania makroekonomiczne spowodowane drugą falą pandemii i brak dalszych obniżek stóp procentowych. Analitycy uważają konsensus (8,16 mld CZK zysku netto na rok 2020) za zbyt pesymistyczny. Po ostatnim spadku kursu akcji (-44,4 proc. od początku roku, podczas gdy indeks MSCI EE spadł o 31,5 proc.). Komercni Banka jest obecnie wyceniany ze wskaźnikiem P/BV na rok 2020 na poziomie 0,8x, podczas gdy 5-letnia średnia wynosi 1,6x. Mimo, iż bank jest wyceniany z premią w porównaniu z polskimi bankami (0,5x), analitycy uważają, że premia ta jest uzasadniona biorąc pod uwagę silny potencjał dywidendowy, wyższe ROE i niższy profil ryzyka. Główne ryzyka dla scenariusza analityków to przedłużający się globalny kryzys, kolejne obniżki stóp procentowych i przedłużenie zakazu wypłaty dywidendy.

Współczynnik wypłacalności (TCR) dla Komercni Banka wynosił w II kw. 2020 r. 21,9 proc., a Tier 1 21,3 proc. To rekordowy wynik biorąc pod uwagę ostatnio obniżone wymagania czeskiego banku centralnego (CNB) do przynajmniej 16,2 proc., począwszy od III kw. 2020 r. Biorąc pod uwagę zrównoważony wzrost wolumenów Komercni Banka, analitycy uważają, że bank ma wszelkie podstawy, aby osiągnąć wskaźnik wypłaty dywidendy bliski 100 proc. przez co najmniej 2 kolejne lata, lub wypłacić jednorazową dodatkową dywidendę, co wsparłoby powrót ROE do poziomu dwucyfrowego.

Zarząd ma przedstawić nową strategię banku 5 listopada. Analitycy spodziewają się, że w perspektywie średnioterminowej najważniejszymi celami będzie cyfryzacja i restrukturyzacja. Obniżka stóp procentowych w nieunikniony sposób odbije się na rentowności, ale analitycy oczekują, że celem będzie osiągnięcie ROE na poziomie przynajmniej 10 proc. Analitycy spodziewają się, że aby zrealizować ten cel, potrzebne będzie przyspieszenie optymalizacji zatrudnienia i sieci placówek. W perspektywie średnioterminowej powinno pozostać ok. 200 oddziałów (wobec 240 w sierpniu 2020 r.).

Ten tekst jest skrótem rekomendacji, której autorem jest Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk, Haitong Banku. Jej pierwsze rozpowszechnienie odbyło się 27 października (Moneta) i 23 października (Komercni) o godz. 8:00. W załączniku zamieszczamy zastrzeżenia prawne.

Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin
Gospodarka światowa
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi
Gospodarka światowa
#WykresDnia: Kosztowna gra przeciwko Trump Media
Gospodarka światowa
Powrót memowej armii. Czym handlują indywidualni traderzy?