Gospodarka - Świat

The Daily Telegraph: 1,5 mln USD za zapiski Einsteina

Na aukcji w Jerozolimie anonimowy nabywca z Europy zapłacił 1,56 mln USD za odręczną notatkę Alberta Einsteina wręczoną kurierowi w 1922 r. w Tokio.
Foto: AFP

Genialny fizyk przebywał wtedy z wykładami w Japonii. Zatrzymał się w hotelu Imperial i nie miał drobnych na napiwek dla gońca. Wręczył mu więc odręczną notatkę z receptą na szczęście: „Spokojne i skromne życie daje więcej radości niż pogoń za sukcesem okupiona ciągłym niepokojem". I wręczając ją posłańcowi, powiedział: „Być może, jeśli masz szczęście, te zapiski będą o wiele więcej warte niż normalny napiwek". Okazało się, że i tym razem miał rację.

Na drugiej kartce z firmowej hotelowej papeterii podzielił się z ludzkością jeszcze jedną myślą: „Tam, gdzie jest wola, znajdzie się też sposób". Ta została sprzedana za 240 tys. USD.

Obie notatki dotychczas nie były znane badaczom historii laureata Nagrody Nobla. Sprzedał je, zachowując anonimowość, mieszkaniec Hamburga. Dom aukcyjny Winner's wystawił je na licytację z ceną wywoławczą 5 i 8 tys. USD. Rzecznik domu Meni Chadad przyznał, że ponad 1,5 mln USD to najwyższa cena uzyskana za dokument w Izraelu.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz