Ostre spowolnienie

Wzrost gospodarczy w Chinach wyniósł w trzecim kwartale 6 proc. – najmniej od 1992 r. Zwolnił on z 6,2 proc. w drugim. Średnia prognoz analityków mówiła, że wyniesie on 6,1 proc. Giełdy azjatyckie zareagowały na te dane spadkami. Chiński indeks Shanghai Composite zamknął się w piątek 1,3 proc. na minusie.

Publikacja: 19.10.2019 05:00

Ostre spowolnienie

Foto: AFP

– Gospodarka wyraźnie zwalnia, odkąd w pierwszym kwartale 2018 r. rosła o 6,8 proc. To wina ograniczania akcji kredytowej oraz wojny handlowej z USA. Nie ma wątpliwości, że pogorszenie koniunktury jest poważne – twierdzi Vishnu Varathan, ekonomista Banku Mizuho.

Analitycy spodziewają się, że spowolnienie gospodarcze jeszcze się pogłębi, choć opublikowane w piątek dane wskazują na poprawę sytuacji we wrześniu. (Sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,8 proc. r./r., a produkcja przemysłowa o 5,8 proc. r./r.).

– Pomimo silniejszego września negatywna presja na aktywność gospodarczą powinna się nasilić. Zwalniający globalny wzrost gospodarczy będzie ciążył eksportowi, ograniczenia fiskalne oznaczają, że wydatki infrastrukturalne wyhamują w średnim terminie, a ostatni boom w budownictwie mieszkaniowym się skończy – prognozuje Julian Evans-Pritchard, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

– Chiński wzrost gospodarczy powinien zwalniać w nadchodzących dwóch kwartałach – uważa Bo Zhuang, ekonomista TS Lombard. Prognozuje on, że PKB wzrośnie w czwartym kwartale o 5,8 proc. Jego zdaniem nie będzie to jednak skłaniało chińskich decydentów do szukania porozumienia handlowego z USA. – Władze akceptują niższe tempo wzrostu – twierdzi Zhuang.

O wyraźnym pogorszeniu koniunktury gospodarczej w Chinach świadczą też choćby dane o sprzedaży samochodów. Spadła ona o 11,7 proc. r./r. Wzrost produkcji w chińskich fabrykach zwolnił z 6 proc. r./r. w pierwszym półroczu do 5,6 proc. w pierwszych trzech kwartałach. – Inwestycje są wstrzymywane z powodu niepewności związanej z wojną handlową – twierdzi Bill Adams, ekonomista z firmy PNC Financial. Jego zdaniem chińskie władze będą musiały mocniej stymulować gospodarkę.

GG Parkiet

Spowolnieniu gospodarczemu w Chinach towarzyszy przyspieszenie inflacji. We wrześniu sięgnęła ona 3 proc. Jest ona głównie napędzana przez wzrost cen żywności. Cena wieprzowiny zwiększyła się we wrześniu aż o 69,3 proc. r./r., co było spowodowane wielkimi niedoborami na rynku, będącymi skutkiem epidemii afrykańskiego pomoru świń. Skok cen żywności był jednym z głównych powodów, dla których Chiny zapowiedziały, że będą kupować więcej produktów rolnych z USA. Szczegóły tych zakupów nie są jednak jeszcze ustalone. HK

Gospodarka światowa
Najbogatszy 1 procent Amerykanów ma prawie 45 bln dolarów. Dzięki zwyżce cen akcji
Gospodarka światowa
Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia
Gospodarka światowa
Firma Trumpa jest już spółką memiczną
Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin