W swoim oświadczeniu Scotch Whisky Association, stowarzyszenie handlowe reprezentujące producentów whisky, oskarżyło brytyjskich ministrów o zaniedbanie rozmów dotyczących obniżenia ceł, na rzecz negocjacji nowej umowy handlowej z USA. Ograniczenia na europejskie produkty zostały nałożone w październiku 2019 r. przez prezydenta Trumpa. Są one konsekwencją decyzji WTO w sprawie subwencji, które producent samolotów Airbus otrzymał od Wspólnoty. Genewska organizacja stwierdziła, że subwencje zostały przyznane nielegalnie, i w związku ze stratami poniesionymi przez Boeinga, USA mogą nałożyć na UE taryfy na dobra warte 7,5 mld dolarów.

Rząd Wielkiej Brytanii musi przyspieszyć negocjacje w celu zniesienia ceł między Wielką Brytanią a USA, zanim przygotowania do listopadowych wyborów prezydenckich spowodują wstrzymanie rozmów – stwierdziła Karen Betts, prezes SWA. Przedstawicielom branży zależy przede wszystkim na zniesieniu 25-proc. cła na whisky słodową oraz likiery wytwarzane ze szkockiej whisky. Pod tym względem Stany Zjednoczone są jednym z największych rynków wartym prawie 1,1 mld funtów. Jak dodaje Betts, obowiązujące cła doprowadziły dotychczas do strat rzędu 300 mln funtów, oraz opuszczenia przez niektórych producentów rynku amerykańskiego.

Zdaniem prezes SWA, rząd Wielkiej Brytanii powinien skoncentrować się teraz na opracowaniu jasnej strategii rozstrzygnięcia brytyjskiego udziału w sporze między Airbusem a Boeingiem, niż oczekiwać na to, jakie decyzje zapadną w UE. Airbus zapowiedział w zeszłym miesiącu, że zakończy system wsparcia finansowego z Francji i Hiszpanii, który Światowa Organizacja Handlu uznała za niesprawiedliwy wobec Boeinga. Jednak zdaniem Roberta Lighthizera, przedstawiciela handlowego USA prowadzącego negocjacje w sprawie umów handlowych, członkowie UE nie podjęli działań koniecznych do wykonania decyzji WTO.