Wartość pierwotnych ofert publicznych  (IPO) przeprowadzonych na europejskich giełdach w pierwszej połowie 2020 r. wyniosła 5,4 mld euro – to spadek o 56 proc.  w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (12,2 mld euro) – wynika z najnowszego raportu PwC. Jeśli chodzi o sam polski rynek (razem z NewConnect), to w pierwszej połowie  roku odnotowano 5 IPO, wobec 9 w analogicznym okresie ubiegłego roku. Łączna wartość przeprowadzonych ofert wyniosła 27 mln zł (6,1 mln euro), co oznacza spadek o blisko 50 proc. w ujęciu rok do roku. Jedynym debiutantem na rynku głównym warszawskiego parkietu był producent i wydawca gier komputerowych Games Operators (drugi tegoroczny debiut na rynku głównym – spółki Gaming Factory – odbył się w lipcu i nie jest uwzględniony w statystykach za I półrocze).

Eksperci podkreślają, że pierwsze półrocze tego roku to kolejny okres wyraźnej dominacji spółek technologicznych na krajowym rynku IPO – 4 spośród 5 debiutantów to reprezentanci tego sektora (dostawca oprogramowania oraz spółki z branży gier).

W porównaniu z przeprowadzonymi transakcjami na rynku pierwotnym, znacznie więcej w I półroczu notowane spółki pozyskały z ofert wtórnych - do końca czerwca odnotowano 33 takie transakcje na łączną wartość prawie 1,5 mld zł. Podobne trendy widać na rynkach zagranicznych. Łączna wartość ofert wtórnych na giełdach w Europie w I i II kwartale 2020 roku wyniosła odpowiednio 22,6 i 44,3 mld euro, przy liczbie przeprowadzonych transakcji odpowiednio 155 i 286. Szczególnie drugi kwartał charakteryzował się istotnym wzrostem aktywności na rynku ofert wtórnych.

Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC podkreśla, że mimo niewielkiej liczby debiutów w pierwszym półroczu, pandemia COVID-19 miała kluczowy wpływ na dużą aktywność i obroty na warszawskim parkiecie.

-  Podobnie jak na innych giełdach, oczy inwestorów zwracają się przede wszystkim w stronę spółek, dla których pandemia i związane z nią zmiany w modelach biznesowych oraz codziennym funkcjonowaniu oznaczają nowe możliwości rozwoju, zwiększone obroty i rentowność. Spółki z sektorów e-commerce, nowych technologii, czy spółki biotechnologiczne są obecnie dość naturalnymi i pierwszymi kandydatami do debiutu na warszawskim parkiecie - w wielu przypadkach odnotowują one rekordowe wyniki rentowności, co przekłada się na wyceny i atrakcyjność dla inwestorów. Obserwując zapowiedzi spółek i doniesienia prasowe, trudny dla gospodarki rok 2020 może być jednocześnie czasem powrotu dużych IPO na nasz rynek – uważa ekspert PwC.