Chiny: Wzrost szybszy niż oczekiwano

Wzrost gospodarczy w Chinach wyniósł w drugim kwartale 6,9 proc. (licząc rok do roku), czyli tyle samo, co w pierwszym. Te dane okazały się nieco lepsze od oczekiwań – średnia prognoz mówiła o spowolnieniu wzrostu do 6,8 proc. W porównaniu z pierwszym kwartałem PKB wzrósł o 1,7 proc.

Publikacja: 18.07.2017 06:01

Chiny: Wzrost szybszy niż oczekiwano

Foto: Bloomberg

– Dane z Chin są bardzo zachęcające dla globalnego wzrostu gospodarczego, bo przecież Chiny są drugą pod względem wielkości gospodarką świata. Dane te wskazują, że nie ma już potrzeby dodatkowego luzowania polityki w Chinach, ale też nie ma potrzeby jej zaostrzania, gdyż presja inflacyjna jest ograniczona – uważa Craig James, ekonomista z Commonwealth Securities.

– W stronę, w którą idą Chiny, idą też inne rynki wschodzące. Solidny wzrost gospodarczy w Chinach wzmacnia ożywienie u eksporterów surowcowych i podtrzymuje przyspieszenie globalnego wzrostu gospodarczego – twierdzi Bill Adams, ekonomista z PNC Banku.

Czy tempo wzrostu z ostatniego półrocza zostanie utrzymane również w drugiej połowie roku? Chiński rząd wyznaczył cel wzrostu gospodarczego na ten rok wynoszący „około" 6,5 proc. Lepsze od prognoz dane z pierwszego półrocza dają mu w nadchodzących miesiącach większe pole do manewru, jeśli chodzi o politykę ekonomiczną. Może to oznaczać, że będą one mniej skłonne do fiskalnego i monetarnego stymulowania gospodarki. Mogą np. przyjąć ostrzejsze regulacje dla rynku nieruchomości. – Po dwóch kwartałach wzrostu wynoszącego 6,9 proc. chińskie władze będą miały w drugim półroczu większą tolerancję wobec słabszego wzrostu – twierdzi Aidan Yao, ekonomista z Axa Asset Management.

Analitycy wskazują jednak, że ewentualne spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach w drugim półroczu nie powinno być duże. Władzom ChRL zależy bowiem na stabilności przed mającym się odbyć na jesieni kongresem partii komunistycznej, na którym ma dojść do dużej wymiany kadr na szczytach władzy.

Dobre dane z Chin przyczyniły się w poniedziałek do umiarkowanych zwyżek na azjatyckich giełdach i do tego, że globalny indeks MSCI World pobił rekord. Cena miedzi w Londynie wzrosła do 5970 USD za tonę, najwyższego poziomu od marca. Na chińskich giełdach nie było jednak nawet śladu euforii. Indeks Shanghai Composite stracił w ciągu poniedziałkowej sesji ponad 1 proc. Negatywnie na nastroje inwestorów z Państwa Środka wpłynęły obawy przed zaostrzaniem regulacji na giełdzie.

Chiński rynek wypada w tym roku słabo w porównaniu z innymi rynkami regionu. Inwestorzy chcący ulokować pieniądze w akcjach z Chin kontynentalnych wyraźnie preferują zakup ich na giełdzie w Hongkongu niż na parkiecie w Szanghaju. Indeks Shanghai Composite zyskał przez ostatnie 12 miesięcy ponad 4 proc. Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, zyskał w tym czasie 21 proc. i sięgnął w poniedziałek najwyższego poziomu od dwóch lat. TWSE, główny indeks tajwańskiej giełdy, wzrósł zaś w tym okresie o ponad 16 proc.

Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?
Gospodarka światowa
Dolar tworzy problem dla banków centralnych