Wielka Brytania: ryzyko recesji największe od lat

Zagrożeniem dla gospodarki na Wyspach są brexit oraz spowolnienie na świecie. A spadek PKB może sięgnąć nawet 12 proc. – ocenia think tank Resolution Foundation.

Publikacja: 16.07.2019 13:08

Wielka Brytania: ryzyko recesji największe od lat

Foto: Bloomberg

Z raportu tej instytucji wynika, że Wielka Brytania stoi w obliczu największego ryzyka recesji od czasu kryzysu finansowego z 2007 r. z powodu niepewności wokół brexitu i globalnego spowolnienia gospodarczego.

Czytaj także: Niespodziewanie dobry początek roku na Wyspach

Wskaźnik ryzyka recesji mierzony przez Resolution Foundation do oceny zagrożenia recesją wykorzystuje rentowność obligacji rządowych. Pesymistyczne dane sugerują pilną potrzebę zmian, aby złagodzić skutki spodziewanej dekoniunktury, ponieważ Bank Anglii wykorzystał już wiele narzędzi polityki pieniężnej i w razie recesji nie będzie miał jak z nią walczyć.

Z rynku płyną już sygnały świadczące o tym, że brytyjska gospodarcza może się kurczyć. Czerwiec był dla producentów na Wyspach najgorszym miesiącem od ponad sześciu lat, a tempo udzielania kredytów konsumpcyjnych było najwolniejsze od 2014 r. Indeks PMI w czerwcu spadł o wiele bardziej, niż spodziewali się tego analitycy ankietowani przez Reutersa. W ubiegłym miesiącu Bank Anglii obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w II kwartale do zera.

Według obecnych planów Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października, jednak nadal nie wiadomo jak będą wyglądały stosunku handlowe obu gospodarek. Boris Johnson , który zastąpi premier Theresę May, przyrzekł opuścić UE z końcem października z umową lub bez niej. Ten drugi wariant zgodnie z przewidywaniami byłby mocno szkodliwy dla brytyjskiej gospodarki i może ją wpędzić w recesję.

Ostatnie pięć recesji na Wyspach spowodowało straty odpowiadające 2,5 tys. funtów na gospodarstwo domowe, a bezrobocie dotknęło 1 mln obywateli – wynika z raportu Resolution Foundation. Autorzy przypominają jednak, że Bank Anglii użył wówczas narzędzi polityki pieniężnej, których w tej chwili nie posiada, dlatego skutki nadchodzącej recesji mogą być o wiele gorsze.

Podczas ostatniej recesji w 2008 r. Bank Anglii obniżył stopy procentowe z 5,75 proc. do 0,5 proc. Ponadto wartość luzowania ilościowego (QE) wyniosła 375 mld funtów. Obecnie stopy procentowe na Wyspach wynoszą 0,75 proc., a po latach dodruku luzowanie ilościowe może niewiele zdziałać. Z raportu wynika, że bez tych bodźców spadek PKB Wielkiej Brytanii może wynieść nawet 12 proc., co przełoży się na koszt 8 tys. funtów na gospodarstwo domowe.

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają