Podejście UniCreditu to akwizycji jest najczęściej zadawanym ostatnio pytaniem Francuzowi kierującemu tą włoską grupą bankową. Pytania zaczęły pojawiać się częściej po zakończeniu fiaskiem pod koniec kwietnia rozmów między Deutsche Bankiem a Commerzbankiem w sprawie fuzji. Od razu pojawiły się doniesienia, że to UniCredit mógłby być zainteresowany przejęciem wicelidera niemieckiego sektora bankowego. Z racji jego francuskiego pochodzenia pojawiały się też spekulacje o fuzji z Societe Generale.

- Europa potrzebuje więcej paneuropejskich banków, większych instytucji finansowych, które lepiej obsługiwałyby małe i średnie firmy – powiedział Mustier włoskiemu dziennikowi La Stampa. Odmówił jednak odpowiedzi na pytanie czy sam UniCredit jest zainteresowany fuzją z Commerzbankiem lub Societe Generale. Wcześniej Mustier podkreślał, że fuzje transgraniczne banków w Europie są trudne szczególnie ze względu na niesprzyjające regulacje.

Kilka dni temu Reuters donosił, że Włosi mieli już przygotowaną ofertę zakupu i plan fuzji z Commerzbankiem, ale wstrzymali ofertę, bo Niemcy potrzebują więcej czasu na określenie swojej strategii. Z kolei niemiecki dziennik „Passauer Neuse Presse" informował, że w czerwcu przedstawiciele rządu niemieckiego próbowali zainteresować UniCredit inwestycją w Commerzbank, ale Włosi nie wyrazili zainteresowania. Wcześniej włoski dziennik „Il Messagero" powołując się na źródło pisał, że Mustier określił zainteresowanie Commerzbankiem jako przeszłość.

Mustier zapytany czy UniCredit planuje sprzedać pakiet akcji spółki Mediobanca odpowiedział, że to inwestycja finansowa, co sugeruje, że UniCredit może rozważać taką transakcję. Dodał, że Mediobanca jest dobrze zarządzana.