Meituan-Dianping. Nie tylko Xiaomi, kolejny wielki debiut na giełdzie w Hongkongu

4 mld dolarów ma być warta oferta publiczna chińskiej firmy Meituan-Dianping, która jest platformą internetową do zamawiania usług – poinformował Reuters, powołując się na anonimowe źródła.

Publikacja: 25.06.2018 14:01

Meituan-Dianping. Nie tylko Xiaomi, kolejny wielki debiut na giełdzie w Hongkongu

Foto: AFP

Oferta spółki określanej jako „chiński Amazon usług" byłaby drugą tegoroczną na azjatyckim rynku, jeśli chodzi o wielkość – po producencie smartfonów Xiaomi, który chce zebrać w ramach IPO 6,1 mld dolarów. Spółka podaje, że działa w prawie 3 tys. miast w Chinach, ma 320 mln aktywnych użytkowników i współpracuje z ponad 400 tys. lokalnych firm. Za pośrednictwem jej strony internetowej i aplikacji klienci mogą rezerwować miejsca w restauracji, zamówić lunch, kupować bilety do kina, kupić wyjazd wakacyjny albo wynająć samochód.

W ubiegłym roku firma zanotowała jednak stratę netto w wysokości 2,8 mld juanów (430 mln dolarów), która była o prawie o połowę mniejsza niż w 2016 r.

Firma z centralą w Pekinie została tez w zeszłym roku wyceniona na około 30 mld dolarów, kiedy zebrała 4 mld dolarów od inwestorów, między innymi od chińskiego giganta informatycznego, koncernu Tencent.

Według Reutersa teraz jej celem jest wycena na poziomie 60 mld dolarów w ramach IPO. Zdaniem ekspertów spółka może mieć problem z osiągnięciem takiej wyceny, ponieważ wciąż traci pieniądze i opiera się na modelu biznesowym, który wymaga inwestycji, aby pobudzić wzrost przychodów.

Oficjalnie właściciele Meituan na razie nie podają szczegółów i nie komentują swoich planów związanych z wejściem na hongkońską giełdę. Firma została założona w 2010 r. przez przedsiębiorcę Wang Xinga i na początku była porównywana z amerykańską platformą rabatową Groupon. W 2015 r. połączyła się ze spółką z Dianping, podobną do amerykańskiego serwisu Yelp, który umożliwia klientom ocenianie i publikowanie opinii o firmach.

Obecnie jej największym udziałowcami są: założyciel Wang Xing (posiada 11,4 proc.), Tencent (20,1 proc.) i Sequoia Capital (11,4 proc.).

W dokumentach giełdowych spółka podała, że wykorzysta pieniądze z IPO na ulepszenie swojej technologii, opracowanie nowych produktów i usług oraz na akwizycje. W kwietniu przejęła za równowartość 2,7 mld dolarów chińską firmę Mobike, zajmującą się wypożyczaniem rowerów.

Gospodarka światowa
Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia
Gospodarka światowa
Firma Trumpa jest już spółką memiczną
Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin
Gospodarka światowa
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi