Gospodarka - Świat

ZEW. Niemcy pełni wątpliwości

Perspektywy niemieckiej gospodarki przedstawiają się najsłabiej od jesieni 2012 r. – oceniają tamtejsi finansiści.
Foto: Bloomberg

Wskaźnik ZEW, wyrażający oczekiwania analityków i inwestorów instytucjonalnych co do tempa rozwoju gospodarki Niemiec, spadł w czerwcu do -16,1 pkt., z -8,2 pkt. w maju (jest to różnica między odsetkiem respondentów oczekujących przyspieszenia wzrostu a odsetkiem oczekujących pogorszenia koniunktury). Tak nisko nie był od września 2012 r.

„Ostatnia eskalacja sporu handlowego z USA, a także obawy o to, że nowy włoski rząd może prowadzić politykę która potencjalnie zdestabilizuje rynki finansowe, pozostawiły ślad na ocenie perspektyw Niemiec. Do tego z niemieckiego przemysłu napływają ostatnio rozczarowujące dane" – tłumaczy w komunikacie prasowym Achim Wambach, prezydent ośrodka analitycznego ZEW.

W danych ZEW uwagę zwraca to, że zaufanie finansistów do gospodarki całej strefy euro zmalało jeszcze bardziej, niż do samych Niemiec. Wskutek zamieszania we Włoszech, ocena perspektyw gospodarki Eurolandu tąpnęła o 15 pkt., do – 12,6 pkt.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły