Bank Światowy: spadek globalnego PKB o 5,2 proc.

Instytucja z siedzibą w Waszyngtonie prognozuje, że w tym roku światowa gospodarka skurczy się o 5,2 proc. Mimo ogromnych pakietów stymulacyjnych będzie to najgłębsza globalna recesja od 80 lat.

Publikacja: 09.06.2020 12:01

Bank Światowy: spadek globalnego PKB o 5,2 proc.

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Łącznie rządy z całego świata zobligowały się przeznaczyć co kilka bilionów dolarów na walkę z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa. Agencja ratingowa Fitch wyliczyła, że wartość pakietów stymulacyjnych wdrożonych przez grupę państw Fitch 20 wynosi ponad 5 bln USD. W skład Fitch 20 wchodzą zarówno gospodarki rozwinięte takie jak Stany Zjednoczone, Niemczy czy Wielka Brytania, jak i kraje rozwijające się jak Rosja, Turcja czy Polska.

Mimo ogromnych pakietów największe gospodarki świata mocno się skurczą. PKB Stanów Zjednoczonych jak i Europy zmniejszą się w tym roku o 7 proc. – prognozują specjaliści z Banku Światowego.

Koronawirus uderzy najmocniej w gospodarki zachodnie. W Azji, która została najsilniej dotknięta skutkami pandemii w I kwartale, niektóre kraje odnotują w tym roku wzrost PKB. Chiny, których gospodarka skurczyła się w I kwartale o 6,8 proc., zakończą rok wzrostem PKB o 1 proc.

Bank Światowy przyznaje jednak, że rany, jakie koronawirus spowoduje w gospodarkach, będą się długo goić. W najbliższym czasie poziom inwestycji pozostanie niski, a światowy handel i łańcuchy dostaw ulegną erozji.

Problem stanowi również bezrobocie. W USA miliony ludzi zostało zwolnionych, co było największym ciosem dla rynku pracy od czasów Wielkiego Kryzysu. Dane zaczynają jednak zwiastować poprawę. Liczba etatów w USA wzrosła w maju o 2,5 mln, gdy prognozy analityków mówiły, że spadnie o ponad 8 mln.

Specjaliści podkreślają, że obecnie największą obawą jest ponowny wzrost liczby zachorowań na Covid-19. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez American National Association of Business Economics druga fala infekcji stanowi największe zagrożenie dla gospodarki USA.

Jednocześnie Bank Światowy przyznał, że ceny ropy, które załamały się w kwietniu, mogą pomóc gospodarkom na drodze do szybszego odreagowania.

Gospodarka światowa
Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia
Gospodarka światowa
Firma Trumpa jest już spółką memiczną
Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin
Gospodarka światowa
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi