Ropa naftowa weszła w rynek niedźwiedzia

Cena ropy gatunku WTI rosła w czwartek o około 1 proc. i sięgała po południu 52,1 USD za baryłkę. Było to jednak odreagowanie: po środowej przecenie surowiec ten wszedł pod względem technicznym w rynek niedźwiedzia.

Publikacja: 07.06.2019 05:02

Ropa naftowa weszła w rynek niedźwiedzia

Foto: AFP

W czwartek cena ropy WTI była o prawie 22 proc. niższa niż w szczycie z kwietnia. Wróciła na poziom ze stycznia. Ropa gatunku Brent jeszcze nie weszła w „bessę", ale niewiele jej do tego brakuje. W czwartek za jej baryłkę płacono 61,3 USD, gdy w kwietniu cena zbliżała się do 75 USD.

Bezpośrednim impulsem do ostatniej przeceny były opublikowane w środę dane amerykańskiej Administracji Informacji Energetycznych (EIA) mówiące, że zapasy ropy w USA (wyłączając rezerwy strategiczne) wzrosły w zeszłym tygodniu do 483,3 mln baryłek, czyli najwyższego poziomu od lipca 2017 r. Czynników prowadzących do przeceny jest jednak więcej, a głównym z nich są obawy przed ostrym spowolnieniem gospodarczym na świecie.

– Połączenie rosnących amerykańskich zapasów, obaw przed wojnami handlowymi oraz niepokoju dotyczącego gospodarki przeważyło nad czynnikami podażowymi, które doprowadziły cenę ropy WTI w kwietniu do poziomu 66 USD za baryłkę – twierdzi Matt Smith, szef działu analiz surowcowych w firmie badawczej ClipperData.

Analitycy Morgan Stanley zwracają uwagę na to, że w końcówce maja ropa Brent w ciągu trzech dni staniała aż o 12 proc. Przez ostatnie 35 lat do podobnych i silniejszych trzydniowych spadków jej ceny doszło 48 razy i zwykle działo się tak w trakcie recesji lub kryzysów finansowych. Ostatnim razem do takiego spadku w „normalnych warunkach" doszło w 2004 r. „Nawet na standardy rynku naftowego ostatnia wyprzedaż była niezwykła. Jest coraz więcej dowodów na ostrzejsze, niż się spodziewano, spowolnienie popytu" – piszą eksperci Morgan Stanley.

GG Parkiet

Niepokoić może to, że przecenie na rynku naftowym w ostatnich dniach towarzyszył wzrost cen złota. Uncja kruszcu kosztowała w czwartek po południu 1336 USD, a tydzień wcześniej 1280 USD. Cena wróciła na poziom z lutego. „Tylko trzy razy w historii metale szlachetne szły w górę, gdy cena ropy się załamywała. Za każdym razem było to w trakcie recesji i kryzysów" – napisał Otavio Costa, ekonomista z firmy zarządzającej aktywami Crescat Capital. HK

Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin
Gospodarka światowa
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi
Gospodarka światowa
#WykresDnia: Kosztowna gra przeciwko Trump Media
Gospodarka światowa
Powrót memowej armii. Czym handlują indywidualni traderzy?